Antidol 500 mg

Uwaga! Ten lek może mieć szczególnie niepożądaną interakcję z alkoholem! Więcej szczegółów.

Wskazania do stosowania

Zespół gorączkowy związany z chorobami zakaźnymi; zespół bólowy (łagodny i umiarkowany): bóle stawów, bóle mięśni, nerwobóle, migrena, bóle zębów i głowy, algodismenorrhea.

Możliwe analogi (substytuty)

Składnik aktywny, grupa

Formularz dawkowania

Kapsułki, proszek musujący do sporządzania roztworu do podawania doustnego [dla dzieci], roztwór do infuzji, roztwór do podawania doustnego [dla dzieci], syrop, czopki doodbytnicze, czopki doodbytnicze [dla dzieci], zawiesina do podawania doustnego, zawiesina

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość, okres noworodkowy (do 1 miesiąca) Ostrożnie. Niewydolność nerek i wątroby, łagodna hiperbilirubinemia (w tym zespół Gilberta), wirusowe zapalenie wątroby, alkoholowe uszkodzenie wątroby, alkoholizm, ciąża, laktacja, podeszły wiek, wczesne niemowlęctwo (do 3 miesięcy), niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej; cukrzyca (na syrop).

Sposób użycia: dawkowanie i przebieg leczenia

Wewnątrz, z dużą ilością płynu, 1-2 godziny po jedzeniu (przyjmowanie bezpośrednio po jedzeniu prowadzi do opóźnienia początku działania).

Dorośli i młodzież powyżej 12 lat (masa ciała powyżej 40 kg) pojedyncza dawka - 500 mg; maksymalna jednorazowa dawka - 1 g. Wielość wizyt - do 4 razy dziennie. Maksymalna dzienna dawka to 4 g; maksymalny czas trwania leczenia to 5-7 dni. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek, z zespołem Gilberta, u pacjentów w podeszłym wieku należy zmniejszyć dawkę dobową i zwiększyć odstępy między dawkami..

Dzieci: maksymalna dawka dobowa dla dzieci do 6 miesięcy (do 7 kg) - 350 mg, do 1 roku (do 10 kg) - 500 mg, do 3 lat (do 15 kg) - 750 mg, do 6 lat (do 22 kg) ) - 1 g, do 9 lat (do 30 kg) - 1,5 g, do 12 lat (do 40 kg) - 2 g. Jako zawiesina: dzieci w wieku 6-12 lat - po 10-20 ml (5 ml - 120 mg), 1-6 lat - 5-10 ml, 3-12 miesięcy - 2,5-5 ml. Dawka dla dzieci w wieku od 1 do 3 miesięcy ustalana jest indywidualnie. Wielość spotkań - 4 razy dziennie; odstęp między każdą dawką wynosi co najmniej 4 godziny.

Maksymalny czas trwania leczenia bez konsultacji z lekarzem wynosi 3 dni (jako lek przeciwgorączkowy) i 5 dni (jako środek przeciwbólowy).

Prosto. Dorośli - 500 mg 1-4 razy dziennie; maksymalna pojedyncza dawka to 1 g; maksymalna dzienna porcja - 4 g.

Dzieci w wieku 12-15 lat - 250-300 mg 3-4 razy dziennie; 8-12 lat - 250-300 mg 3 razy dziennie; 6-8 lat - 250-300 mg 2-3 razy dziennie; 4-6 lat - 150 mg 3-4 razy dziennie; 2-4 lata - 150 mg 2-3 razy dziennie; 1-2 lata - 80 mg 3-4 razy dziennie; od 6 miesięcy do 1 roku - 80 mg 2-3 razy dziennie; od 3 miesięcy do 6 miesięcy - 80 mg 2 razy dziennie.

efekt farmakologiczny

Nienarkotyczny lek przeciwbólowy, blokuje COX1 i COX2 głównie w ośrodkowym układzie nerwowym, oddziałując na ośrodki bólu i termoregulacji. W tkankach objętych stanem zapalnym peroksydazy komórkowe neutralizują wpływ paracetamolu na COX, co tłumaczy prawie całkowity brak działania przeciwzapalnego. Brak efektu blokującego syntezę Pg w tkankach obwodowych prowadzi do braku negatywnego wpływu na metabolizm wody i soli (zatrzymywanie Na + i wody) oraz śluzówkę przewodu pokarmowego.

Skutki uboczne

Na części skóry: swędzenie skóry, wysypka na skórze i błonach śluzowych (zwykle rumieniowa, pokrzywka), obrzęk naczynioruchowy, wysiękowy rumień wielopostaciowy (w tym zespół Stevensa-Johnsona), toksyczna martwica naskórka (zespół Lyella).

Od strony ośrodkowego układu nerwowego (zwykle rozwija się przy dużych dawkach): zawroty głowy, pobudzenie psychomotoryczne i dezorientacja.

Z układu pokarmowego: nudności, ból w nadbrzuszu, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, zwykle bez rozwoju żółtaczki, martwica wątroby (efekt zależny od dawki).

Od układu hormonalnego: hipoglikemia, do śpiączki hipoglikemicznej.

Od strony hematopoezy: anemia, sulfhemoglobinemia i methemoglobinemia (sinica, duszność, ból serca), niedokrwistość hemolityczna (szczególnie u pacjentów z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej). Przy długotrwałym stosowaniu w dużych dawkach - niedokrwistość aplastyczna, pancytopenia, agranulocytoza, neutropenia, leukopenia, trombocytopenia.

Z układu moczowego: (przy dużych dawkach) - nefrotoksyczność (kolka nerkowa, śródmiąższowe zapalenie nerek, martwica brodawek). Objawy (ostre przedawkowanie rozwija się 6-14 godzin po przyjęciu paracetamolu, przewlekłe - 2-4 dni po przekroczeniu dawki) ostre przedawkowanie: zaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunka, zmniejszony apetyt, nudności i wymioty, dyskomfort w jamie brzusznej i / lub ból w żołądka), zwiększona potliwość.

Objawy przewlekłego przedawkowania: rozwija się działanie hepatotoksyczne, charakteryzujące się objawami ogólnymi (ból, osłabienie, osłabienie, zwiększone pocenie się) i specyficznym, charakteryzującym uszkodzenie wątroby. W rezultacie może rozwinąć się martwica wątroby. Hepatotoksyczne działanie paracetamolu może być komplikowane przez rozwój encefalopatii wątrobowej (zaburzenia myślenia, depresja OUN, osłupienie), drgawki, depresja oddechowa, śpiączka, obrzęk mózgu, hipokoagulacja, rozwój zespołu DIC, hipoglikemia, kwasica metaboliczna, arytmia, zapaść. Rzadko upośledzenie czynności wątroby rozwija się błyskawicznie i może być powikłane niewydolnością nerek (martwica kanalików nerkowych).

Leczenie: wprowadzenie dawców grup SH i prekursorów syntezy glutationu - metioniny 8-9 godzin po przedawkowaniu i N-acetylocysteiny - po 12 h. Potrzeba dodatkowych działań terapeutycznych (dalsze podanie metioniny, dożylne podanie N-acetylocysteiny) określono w w zależności od stężenia paracetamolu we krwi, a także od czasu, jaki upłynął od jego przyjęcia.

Specjalne instrukcje

W przypadku utrzymującego się zespołu gorączkowego na tle stosowania paracetamolu przez ponad 3 dni i zespołu bólowego przez ponad 5 dni wymagana jest konsultacja lekarska.

Ryzyko uszkodzenia wątroby wzrasta u pacjentów z hepatozą alkoholową.

Zniekształca testy laboratoryjne w ilościowym oznaczaniu glukozy i kwasu moczowego w osoczu.

Podczas długotrwałego leczenia konieczna jest kontrola obrazu krwi obwodowej i stanu czynnościowego wątroby..

Syrop zawiera 0,06 XE sacharozy w 5 ml, co należy wziąć pod uwagę podczas leczenia pacjentów z cukrzycą.

Interakcja

Zmniejsza skuteczność leków urykozurycznych.

Jednoczesne stosowanie paracetamolu w dużych dawkach nasila działanie leków przeciwzakrzepowych (zmniejszenie syntezy czynników prokoagulacyjnych w wątrobie).

Induktory mikrosomalnego utleniania w wątrobie (fenytoina, etanol, barbiturany, ryfampicyna, fenylobutazon, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne), etanol i leki hepatotoksyczne zwiększają produkcję hydroksylowanych aktywnych metabolitów, co umożliwia wystąpienie ciężkiego zatrucia nawet przy niewielkim przedawkowaniu.

Długotrwałe stosowanie barbituranów zmniejsza skuteczność paracetamolu.

Etanol przyczynia się do rozwoju ostrego zapalenia trzustki.

Inhibitory mikrosomalnego utleniania (w tym cymetydyna) zmniejszają ryzyko działania hepatotoksycznego.

Długotrwałe, łączne stosowanie paracetamolu i innych NLPZ zwiększa ryzyko rozwoju nefropatii „przeciwbólowej” i martwicy brodawek nerkowych, początku schyłkowej niewydolności nerek.

Jednoczesne długotrwałe stosowanie dużych dawek paracetamolu i salicylanów zwiększa ryzyko raka nerki lub pęcherza.

Diflunisal zwiększa o 50% stężenie paracetamolu w osoczu - ryzyko wystąpienia hepatotoksyczności.

Leki mielotoksyczne nasilają objawy hematotoksyczności leków.

Antidol 500 mg

Wskazania terapeutyczne
Leków 500 granulek, musujących można użyć:

Jako środek przeciwgorączkowy: objawowe leczenie chorób przebiegających z gorączką, takich jak grypa, wysypki, choroby, ostre infekcje dróg oddechowych i tak dalej.

Jako środek przeciwbólowy: bóle głowy, nerwobóle, bóle mięśni i inne bolesne objawy o umiarkowanym nasileniu, różnego pochodzenia

Dawkowanie i sposób podawania
W przypadku dzieci ważne jest przestrzeganie dawkowania ustalonego na podstawie masy ciała, a następnie dobranie odpowiedniego preparatu. Według wieku według masy ciała są podane jako informacje. Przed ukończeniem trzeciego miesiąca życia, w przypadku żółtaczki, pojedynczą dawkę doustną należy zmniejszyć.

U dorosłych maksymalna dawka do podawania doustnego wynosi 3000 mg, doodbytniczo - 4000 mg paracetamolu dziennie. Lekarz powinien ocenić potrzebę leczenia dłużej niż przez 3 kolejne dni. Schemat dawkowania leków proporcjonalnie do masy ciała i drogi podania jest następujący:

Dzieci o masie ciała od 26 do 40 kg (w przybliżeniu od 8 do 13 lat): 1 saszetka na raz, którą w razie potrzeby należy wymienić po 6 godzinach, nie przekraczając 4 karmień dziennie.

Chłopcy o masie ciała od 41 do 50 kg (około 12 do 15 lat): 1 saszetka na raz, w razie potrzeby powtórzyć po 4 godzinach, bez przekraczania 6 posiłków dziennie.

Dzieci o masie ciała powyżej 50 kg (około powyżej 15 lat): 1 saszetka jednorazowo, w razie potrzeby powtórzyć po 4 godzinach, nie przekraczając 6 karmień dziennie.

Dorośli: 1 saszetka jednorazowo, w razie potrzeby powtórzyć po 4 godzinach, nie przekraczając 6 karmień dziennie. W przypadku silnego bólu lub wysokiej gorączki 2 saszetki po 500 mg, w razie potrzeby należy odnowić po co najmniej 4 godzinach.

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą

Pacjenci z ciężką niedokrwistością hemolityczną (przeciwwskazanie to nie dotyczy mas jamy ustnej powyżej 500)

Ciężka niewydolność wątroby (przeciwwskazanie to nie dotyczy formacji jamy ustnej od 500 mg).

Specjalne instrukcje
W rzadkich przypadkach reakcji alergicznych dawkę należy odstawić i ustalić odpowiednie leczenie. Używaj ostrożnie, jeśli przewlekły alkoholizm, nadmierne spożycie alkoholu (3 lub więcej napojów alkoholowych dziennie), anoreksja, bulimia lub kacheksja, chroniczne niedożywienie (niskie zapasy glutationu w wątrobie), odwodnienie, hipowolemia.

Paracetamol należy stosować ostrożnie u pacjentów z łagodną do umiarkowanej niewydolnością wątroby (w tym zespołem Gilberta), ciężką niewydolnością wątroby (> 9 w skali Childa-Pugha), ostrym zapaleniem wątroby, w skojarzeniu z lekami zmieniającymi czynność wątroby, niedoborem glukozy-6 -dehydrogenaza fosforanowa, niedokrwistość hemolityczna. Duże dawki lub przedłużające się okresy stosowania produktu mogą prowadzić do zmian w nerkach i obciążeniu krwi, nawet ciężkich, dlatego podawanie u osób z niewydolnością nerek powinno być wykonywane tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne i pod bezpośrednim nadzorem lekarza. W przypadku długotrwałego stosowania zaleca się monitorowanie czynności wątroby i nerek oraz odnowę krwi.

Podczas leczenia paracetamolem przed przyjęciem jakiegokolwiek innego leku należy sprawdzić, czy zawiera on tę samą substancję czynną, ponieważ w przypadku stosowania paracetamolu w dużych dawkach mogą wystąpić poważne działania niepożądane. Poinstruuj pacjenta, aby zasięgnął porady lekarza przed związaniem jakichkolwiek innych leków.

Ciąża i laktacja
Pomimo tego, że badania kliniczne na pacjentkach w ciąży lub karmiących nie wskazują na szczególne przeciwwskazania do stosowania paracetamolu i nie powodują działań niepożądanych w zależności od matki lub dziecka, zaleca się podawanie produktu tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne i pod bezpośrednim nadzorem lekarza..

Ważność i okres przechowywania
Sprawdź datę ważności wydrukowaną na opakowaniu. Termin przydatności odnosi się do produktu w opakowaniu jest nienaruszony, prawidłowo przechowywany

Uwaga: nie należy stosować leku po upływie terminu ważności podanego na opakowaniu.

Kompozycja
Medicines 500 Granules, Musujący zawiera:
Substancja czynna: paracetamol 500 mg
Substancje pomocnicze: maltitol, mannitol, sodu wodorowęglan, bezwodny kwas cytrynowy, aromat cytrusowy, aspartam, dokusan sodu.

Adol Extra: skład, wskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Lek ten jest jednym z połączonych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych należących do grupy anilidów, a także alkaloidów i jest stosowany jako przeciwgorączkowe i łagodzące ból.

Główne składniki aktywne to paracetamol i kofeina. Mechanizm przeciwgorączkowego charakteru paracetamolu wynika ze zdolności oddziaływania na ośrodkowy układ nerwowy poprzez blokowanie syntezy jego prostaglandyn. Efekt ten jest możliwy dzięki zdolności do hamowania cyklooksygenazy-1 i 2. Oddziałuje to również na ośrodki ośrodkowego układu nerwowego, które są odpowiedzialne za pracę ośrodków termoregulacyjnych i bólowych. Paracetamol nie ma działania przeciwzapalnego. W rezultacie lek nie wpływa na stan równowagi wodno-solnej, a także na powierzchnię śluzu w przewodzie pokarmowym..

Kofeina należy do grupy leków alkaloidowych. Ma właściwości łagodnego środka przeciwbólowego i afrodyzjaku. Jego główną właściwością wykorzystywaną w leczeniu grypy i przeziębień jest zdolność do wzmocnienia (przy stosowaniu w małych dawkach) działania przeciwbólowego paracetamolu.

Skład i forma wydania

Główne składniki aktywne to paracetamol i kofeina.

Lek jest sprzedawany w postaci kapsułek, 500 mg paracetamolu i 65 mg kofeiny w 1 kapsułce.

Wskazania

Wskazany preparat farmaceutyczny stosowany jest w objawowym leczeniu bólu i podwyższonej temperatury ciała o nasileniu od łagodnego do umiarkowanego, a także w tłumieniu odruchu kaszlowego. W szczególności jest skuteczny przy:

- ARVI i stany grypopodobne, charakteryzujące się bólem mięśni i hipertermią;

- bóle stawów, bóle mięśni, nerwobóle, migrena, bóle zębów, bóle głowy, algodismenorrhea.

Przeciwwskazania

Omawiany lek jest przeciwwskazany do stosowania w przypadkach, gdy pacjent ma ciężką nadwrażliwość (alergię) na główny lub jeden ze składników pomocniczych.

Przeciwwskazane również w przypadku:

- poważne naruszenia nerek;

- poważne naruszenia wątroby;

- zaburzenia oddychania spowodowane depresją ośrodka oddechowego;

Nie stosowany w pediatrii do 12 roku życia.

Stosowanie w ciąży i laktacji

W czasie ciąży powołanie tego leku jest możliwe tylko przy skrajnych wskazaniach do życia, przy wizycie i pod nadzorem lekarza.

Jeśli istnieje potrzeba zażywania leku w okresie laktacji, należy go zawiesić na okres leczenia.

Sposób podawania i dawkowanie

Lek ten przyjmuje się doustnie między posiłkami, popijając dużą ilością płynów..

Zalecana pojedyncza porcja - 1-2 kapsułki, dzienna porcja - nie więcej niż 8 kapsułek dziennie.

Następną dawkę można przyjąć nie wcześniej niż 4-6 godzin później..

Nie należy stosować dłużej niż 3 dni jako środek przeciwgorączkowy i nie dłużej niż 5 dni jako środek znieczulający.

Czas trwania leczenia, dokładniejsze dawkowanie i jego korektę ustala indywidualnie lekarz prowadzący.

Przedawkować

Przedawkowanie może powodować nasilone działania niepożądane, w szczególności w postaci dysfunkcji wątroby, bladości, anemii, martwicy wątroby. Długotrwałe przyjmowanie kofeiny może powodować pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego, tachykardię.

W przypadku nadmiernego połknięcia zaleca się zastosowanie leczenia objawowego, przemycie żołądka i przyjmowanie enterosorbentów.

Skutki uboczne

Podczas leczenia tym lekiem skutki uboczne są niezwykle rzadkie, ponieważ lek jest dobrze tolerowany.

Sporadycznie mogą wystąpić działania niepożądane w postaci reakcji alergicznych - pokrzywka alergiczna, świąd, wysypka, obrzęk, wysiękowy rumień wielopostaciowy.

Możliwe są również skutki uboczne, takie jak:

- nudności, wymioty, zawroty głowy;

- choroby wątroby i nerek, układu krążenia;

- zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, martwica wątroby;

- pobudliwość OUN, bezsenność;

Warunki i okresy przechowywania

Termin przydatności - nie więcej niż 3 lata od daty wydania wskazanej na opakowaniu przez producenta.

Temperatura przechowywania nie powinna przekraczać 25 ° С.

Rapidol

Kompozycja

1 tabletka paracetamolu 125, 250 lub 500 mg.

Krospowidon, stearynian magnezu, dyspersja poliakrylanowa, mannitol, aspartam, dwutlenek krzemu aromat bananowy - jako substancje pomocnicze.

Formularz zwolnienia

Tabletki rozproszone (rozpuszczone) w jamie ustnej 125, 250 i 500 mg. Tabletki o przedłużonym uwalnianiu 500 mg.

efekt farmakologiczny

Farmakodynamika i farmakokinetyka

Farmakodynamika

Paracetamol to nienarkotyczny środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Ma łagodne działanie przeciwzapalne, hamując syntezę prostaglandyn.

Działanie przeciwgorączkowe jest związane z działaniem na ośrodek termoregulacji. Hamuje syntezę enzymów związanych z bólem i temperaturą pochodzenia ośrodkowego. Nie ma efektu peryferyjnego.

Farmakokinetyka

Całkowicie wchłaniany po podaniu doustnym. Maksymalne stężenie we krwi określa się po 30-60 minutach. Maksymalne stężenie we krwi przedłużonej postaci leku określa się po 3 godzinach, a efekt utrzymuje się 10-12 godzin.
Jest dobrze rozprowadzany we wszystkich tkankach, w niewielkiej ilości wiąże się z białkami krwi.

Jest metabolizowany w wątrobie poprzez sprzęganie z kwasem siarkowym (przyjmowanym w dużych dawkach) i glukuronowym. Może powstać toksyczny metabolit pośredni, który jest szybko unieszkodliwiany i wydalany przez nerki. U dzieci procesy metaboliczne mają cechy: prawie cały paracetamol jest metabolizowany i nie powstają toksyczne metabolity, dlatego w przypadku przedawkowania leku uszkodzenie wątroby jest bardzo rzadkie.

Jest wydalany z moczem - 90% dawki w ciągu 24 godzin. Okres półtrwania wynosi 2 godziny, a przedłużona 10 godzin.

Wskazania do stosowania

  • ból głowy, migrena;
  • algodismenorrhea;
  • mialgia;
  • ból zęba, także przy ząbkowaniu;
  • nerwoból;
  • ból po urazie;
  • gorączka po szczepieniu, choroby zakaźne (ARVI, ARI), zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok.
  • nadwrażliwość na lek;
  • fenyloketonuria;
  • niewydolność wątroby i nerek;
  • wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej.

Skutki uboczne

  • świąd, pokrzywka, wysypka na skórze i błonach śluzowych, obrzęk Quinckego;
  • nudności, ból żołądka, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych;
  • hipoglikemia;
  • niedokrwistość hemolityczna, niedokrwistość, przy długotrwałym stosowaniu - niedokrwistość aplastyczna, trombocytopenia, leukopenia, agranulocytoza;
  • przy stosowaniu w dużych dawkach działanie nefrotoksyczne leku objawia się śródmiąższowym zapaleniem nerek, kolką nerkową.

Rapidol, instrukcja obsługi (metoda i dawkowanie)

Tabletki przyjmuje się doustnie, uprzednio rozpuszczone w małej ilości wody (dla dzieci poniżej 6 roku życia) lub wchłaniane do ust (dorośli i dzieci powyżej 6 roku życia). Tabletki należy przyjmować 1-2 godziny po posiłku, zachowując przynajmniej 4-godzinną przerwę pomiędzy dawkami.

Dawkę oblicza się na kg wagi. Dzieciom o wadze do 40 kg przepisuje się 80 mg / kg masy ciała dziennie, o wadze 50 kg lub więcej, a także dorosłym - 4 g dziennie. Pod tym względem dzieci w wieku 3-6 miesięcy. bardziej racjonalne jest przyjmowanie Rapidolu 125 - 1 tabletka co 6 godzin, nie więcej niż 3 tabletki dziennie. Dzieci w wieku 18-24 miesięcy możesz podawać do 6 tabletek dziennie tej samej dawki co 4 godziny. W starszym wieku od 2 do 15 lat Rapidol 250 przepisuje się od 4 do 12 tabletek dziennie w zależności od wagi: przy wadze 13–20 kg - 1 g leku dziennie, 21–25 kg –1,5 g, 26–40 kg - 2g, 41-50kg - 3g. Dorośli przyjmują Rapidol 500 co 4 godziny, ale nie więcej niż 4 g dziennie.

Przy silnym bólu i gorączce można jednocześnie przyjąć 2 tabletki po 500 mg.
Tabletki rozproszone można stosować u dzieci od 3 miesiąca życia, a postać opóźnioną (przedłużoną) u dzieci od 7 roku życia i dorosłych. Rapidol Retard jest stosowany w odstępach 12 godzin. Dzieci o masie ciała do 40 kg przyjmują 1-2 tabletki co 12 godzin, a dzieci od 12 lat i dorośli - 1-4 tabletki.

Przedawkowanie objawia się objawami: brak apetytu, wymioty, nudności, bladość skóry. Po 3-5 dniach pojawia się toksyczne uszkodzenie wątroby z objawami niewydolności wątroby. Leczenie: hospitalizacja, oznaczenie stężenia paracetamolu we krwi, podanie antidotum M-acetyysteiny, leczenie objawowe.

Interakcja

Hepatotoksyczność leku wzrasta wraz z jednoczesnym podawaniem leków przeciwdrgawkowych, ryfampicyny, barbituranów. Spożycie alkoholu zwiększa również hepatotoksyczność. Wzmacnia działanie koagulantów pośrednich. Barbiturany osłabiają przeciwgorączkowe działanie Rapidolu. Metoklopramid zwiększa wchłanianie paracetamolu, a zmniejsza cholestyraminę.

Warunki sprzedaży

Warunki przechowywania

W temperaturach do 25 С.

Okres przydatności do spożycia

Analogi

Pasujący kod ATX poziomu 4:

Recenzje Rapidol

Zwykłe tabletki leku są trudne do połknięcia, zwłaszcza u dzieci. Jednak nie wszystkie leki można kruszyć lub mielić na proszek, ponieważ skuteczność leku jest zmniejszona. Nie dotyczy to jednak tabletek w postaci zdyspergowanej - muszą być wchłaniane w ustach (szybko rozpuszczają się pod wpływem śliny) lub można je rozpuścić w niewielkiej ilości wody, soku czy mleka. W tym przypadku mówimy o Rapidolu. Wielu rodziców pozytywnie wypowiada się o Rapidolu dla dzieci, który łatwo rozpuszcza się w każdym płynie i nie powoduje problemów przy przyjmowaniu. Dla dorosłych ta forma paracetamolu jest również wygodna: nie trzeba go popijać wodą, ponieważ tabletka szybko rozpuszcza się w ustach, natychmiast przedostaje się do krwiobiegu, nie wywierając negatywnego wpływu na błonę śluzową żołądka, działa szybko - działanie przeciwbólowe osiąga się w ciągu 10 do 20 minut. Tabletka nie zawiera barwników i dobrze smakuje.

Paracetamol jest najczęściej stosowanym lekiem przeciwgorączkowym w pediatrii ze względu na swoją skuteczność i wysoki profil bezpieczeństwa. W recenzjach pojawiają się opinie, że Rapidol ma korzystniejszą formę uwalniania w porównaniu do syropów i zawiesin, które po otwarciu butelki można przechowywać nie dłużej niż 7 dni w lodówce, a następnie wylać niewykorzystany syrop. Tabletki Rapidol są przechowywane przez 2 lata i można je stosować w razie potrzeby. Niektórzy nie są zadowoleni z krótkiego czasu działania leku (4 godziny) w porównaniu z Nurofenem.

Paracetamol nie należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w związku z czym zmiany nadżerkowe przewodu pokarmowego i skurcz oskrzeli po zażyciu są niezwykle rzadkie. Najczęściej podczas przyjmowania leku obserwuje się swędzenie i wysypkę. Należy zaznaczyć, że pomimo względnego bezpieczeństwa, wszelkie leki przeciwgorączkowe powinny być stosowane u dzieci, jeśli gorączka przekracza dopuszczalną granicę (powyżej 38-39,5 ° C) i prowadzi do dysfunkcji ośrodkowego układu nerwowego i układu krążenia..

Cena Rapidola, gdzie kupić

W tej chwili nie można kupić Rapidolu w aptekach w Moskwie i innych miastach. Zawiesina dla dzieci Paracetamol 200 ml jest oferowana w cenie 112 rubli. do 134 rubli, tabletki Paracetamol 500 mg od 2,6 rubla. do 5,84 rubla, tabletki musujące Efferalgan i syrop.

RAPIDOL

Instrukcja użycia leku RAPIDOL w celach medycznych

Podstawowe właściwości fizyczne i chemiczne:

okrągłe białe tabletki z okrągłym wgłębieniem na powierzchni;

Tabletki 125 mg o średnicy 11 mm mają charakterystyczny bananowy zapach;

tabletki 250 mg o średnicy 14 mm mają charakterystyczny bananowy zapach;

tabletki 500 mg o średnicy 17 mm mają charakterystyczny zapach czarnej porzeczki;

Skład: 1 tabletka zawiera 125 mg paracetamolu, 250 mg, 500 mg;

substancje pomocnicze: eudragit E 100, eudragit NE 30 D, aerosil R 972, granulowany mannitol, sproszkowany mannitol, krospowidon, aspartam, aromat bananowy (dla tabletek o dawce 125 i 250 mg) lub czarna porzeczka (dla tabletek o dawce 500 mg), stearynian magnezu.

Formularz zwolnienia. Tabletki rozpuszczalne.

Grupa farmakoterapeutyczna. Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Paracetamol.

Kod ATC N02BE01.

Farmakodynamika. Paracetamol (acetaminofen) jest 4-hydroksyacetanilidowym, nienarkotycznym, nie salicylanowym lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, którego działanie przeciwbólowe jest związane z działaniem ośrodkowym i obwodowym. Zwiększa próg wrażliwości na ból, ma słabe działanie przeciwzapalne, w wyniku zahamowania syntezy prostaglandyn blokuje impulsy na receptory wrażliwe na bradykininę. Działanie przeciwgorączkowe leku jest również związane z wpływem na środek termoregulacji w podwzgórzu. Uważa się, że w większym stopniu hamuje syntezę enzymów odpowiedzialnych za ból i gorączkę w ośrodkowym układzie nerwowym. Ale praktycznie nie działa na obrzeżach, co wyjaśnia jego słabe działanie przeciwzapalne.

Farmakokinetyka. Lek jest szybko i całkowicie wchłaniany po podaniu doustnym. Maksymalne stężenie w surowicy krwi odnotowuje się 30 do 60 minut po podaniu. Paracetamol jest szybko rozprowadzany we wszystkich tkankach organizmu, tworzy zbliżone wartościowo stężenia we krwi, ślinie i osoczu krwi, w niewielkim stopniu wiąże się z białkami osocza.

Paracetamol jest metabolizowany w wątrobie głównie w wyniku reakcji sprzęgania z kwasem siarkowym i glukuronowym. Szlak metaboliczny siarczanów zachodzi głównie przy dużych dawkach. Stosunkowo rzadko pod wpływem cytochromu P 450 powstaje pośredni metabolit N-acetylobenzochinon, który zwykle jest szybko unieszkodliwiany przez glutation i po sprzęganiu z cysteiną i kwasem merkapturowym jest wydalany przez nerki..

Jednak w przypadku ciężkiego zatrucia zawartość tego toksycznego metabolitu wzrasta..

Paracetamol jest wydalany głównie z moczem. 90% podanej dawki jest wydalane przez nerki w ciągu pierwszych 24 godzin, głównie w postaci koniugatów glukuronowych (60 do 80%) i sprzęgaczy sulfokonowych (20 do 30%). Mniej niż 5% jest wyświetlane bez zmian.

Okres półtrwania po podaniu doustnym wynosi około 2 godziny.

W ciężkiej niewydolności nerek (klirens kreatyniny poniżej 10 ml / min) paracetamol i jego metabolity są wydalane wolniej.

Wskazania do stosowania.

Leczenie objawowe bólu różnego pochodzenia:

- głowy, zębów, w tym. podczas ząbkowania u dzieci;

- przy chorobach zakaźnych i zapalnych, którym towarzyszy gorączka, m.in. spowodowane szczepieniem;

- z bólami mięśni, bólami stawów, nerwobólami o charakterze reumatycznym lub pourazowym;

Sposób podawania i dawkowanie.

Lek przyjmuje się doustnie 1 - 2 godziny po jedzeniu.

Dla dzieci poniżej 6 roku życia tabletkę rozpuścić w łyżce wody lub mleka (przy stosowaniu soku owocowego może pojawić się gorzki posmak).

Dzieci w wieku powyżej 6 lat i dorośli rozpuszczają tabletkę w ustach bez żucia, ponieważ szybko rozpuszcza się w kontakcie ze śliną przez rozproszoną postać tabletki.

Dawkę dla dzieci oblicza się na podstawie masy ciała:

1 karta. 250 mg lub

2 zakładka. 125 mg każdy

4 zakładka. 250 mg każdy

lub 8 tab. 125 mg (1 g)

1 karta. 250 mg lub

2 zakładka. 125 mg każdy

6 tab. 250 mg każdy lub

12 tab. 125 mg (1, 5 g)

2 zakładka. 250 mg każdy

lub 1 stół. 500 mg

8 tab. 250 mg każdy lub

4 zakładka. 500 mg (2 g)

2 zakładka. 250 mg każdy

lub 1 stół. 500 mg

12 tab. 250 mg lub 6 tabl. 500 mg (3 g)

Dawka dla dorosłych wynosi 500 mg na dawkę co 4 godziny; nie więcej niż 4 g dziennie.

W przypadku silnego bólu i gorączki zaleca się przyjmować 2 tabletki po 500 mg, powtórzone po 4 godzinach.

Całkowita ilość paracetamolu dla dzieci o masie ciała poniżej 37 kg nie powinna przekraczać 80 mg / kg i 4 g dziennie dla dorosłych i dzieci o masie ciała powyżej 50 kg.

W przypadku ciężkiej niewydolności nerek minimalny odstęp między dwiema dawkami powinien wynosić co najmniej 8 godzin.

Efekt uboczny. W pojedynczych przypadkach obserwuje się reakcje alergiczne: wysypki skórne, swędzenie, pokrzywkę, które wymagają odstawienia leku. Bardzo rzadko mogą wystąpić małopłytkowość, leukopenia, agranulocytoza. Przy długotrwałym stosowaniu w dużych dawkach możliwy jest rozwój działania hepatotoksycznego.

Przeciwwskazania. Nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku, niewydolność wątroby i nerek, fenyloketonuria, genetyczny niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, choroby krwi.

Przedawkować. Objawy Nudności, wymioty, anoreksja, bladość, ból brzucha, rozwijające się najczęściej w ciągu pierwszych 24 godzin. Toksyczny efekt zatrucia paracetamolem u dorosłych jest możliwy, jeśli pojedyncza dawka zostanie przyjęta powyżej 10 g i powyżej 150 mg / kg masy ciała u dzieci; szczegółowy obraz kliniczny uszkodzenia wątroby objawia się po 1-6 dniach, rzadziej możliwa jest szybka dysfunkcja wątroby z możliwym powikłaniem w postaci niewydolności nerek.

Działania doraźne - hospitalizacja, badanie krwi w celu określenia poziomu paracetamolu w surowicy krwi, płukanie żołądka, dożylne lub doustne podanie antidotum N-acetylocysteiny, możliwie w ciągu 10 godzin po przyjęciu leku, leczenie objawowe.

Funkcje aplikacji. Aby zapobiec ryzyku przedawkowania, konieczne jest sprawdzenie zawartości paracetamolu w innych lekach, które są stosowane jednocześnie. Podczas leczenia dzieci paracetamolem w dawce 60 mg / kg / dobę, połączenie z innym lekiem przeciwgorączkowym jest dozwolone tylko wtedy, gdy nie ma efektu.

Jeśli pomimo leczenia ból utrzymuje się dłużej niż 5 dni lub temperatura nie spada dłużej niż 3 dni, jeśli efekt jest niewystarczający lub pojawiają się inne dolegliwości, konieczna jest konsultacja lekarska.

Przyjmowanie paracetamolu może wpływać na wyniki testu kwasu moczowego, a także oznaczanie stężenia glukozy we krwi.

Stosowanie w ciąży i laktacji.

W badaniach eksperymentalnych nie ustalono embriotoksycznego, teratogennego ani mutagennego działania paracetamolu. W okresie ciąży, karmienia piersią, dzieci poniżej 3 miesiąca życia stosować ostrożnie, oceniając stosunek spodziewanych korzyści dla matki do ryzyka dla płodu i dziecka.

Wpływ na zdolność prowadzenia maszyn i mechanizmów. Podczas przyjmowania paracetamolu wolno kontrolować maszyny i mechanizmy.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi.

Przy równoczesnym wyznaczaniu barbituranów, leków przeciwdrgawkowych (przeciwpadaczkowych), ryfampicyny, spożycia alkoholu, ryzyko działania hepatotoksycznego znacznie wzrasta.

Paracetamol nasila działanie pośrednich antykoagulantów (pochodne kumaryny). Metoklopramid wzrasta, a kolestyramina zmniejsza szybkość wchłaniania. Barbiturany zmniejszają działanie przeciwgorączkowe.

Warunki przechowywania. Przechowywać w suchym, ciemnym miejscu w temperaturze nie przekraczającej 25 ° C.

Trzymać z dala od dzieci!

Nie używać po upływie daty ważności podanej na opakowaniu!

Okres trwałości - 3 lata.

Słowa kluczowe: instrukcja Rapidol, aplikacja Rapidol, skład Rapidolu, recenzje Rapidolu, analogi Rapidolu, dawkowanie Rapidolu, lek Rapidol, cena Rapidolu, instrukcja użycia Rapidolu.

Rapidol (Rapidol)

Nazwa: Rapidol (Rapidol)

Nazwa

Substancja czynna Rapidolu - paracetamol (4-hydroksyacetanilid lub acetaminofen) - należy do grupy nienarkotycznych, nie salicylanowych anapiretyków oraz działających ośrodkowo leków przeciwbólowych. Paracetamol hamując syntezę prostaglandyn wykazuje słabe działanie przeciwzapalne, jest w stanie podnosić próg wrażliwości na ból oraz blokować impulsy na receptory wrażliwe na bradykininę. Właściwości przeciwgorączkowe Rapidolu wynikają z jego wpływu na termoregulacyjny ośrodek podwzgórza. Lek działa przygnębiająco na syntezę enzymów odpowiedzialnych za gorączkę i ból w ośrodkowym układzie nerwowym. Rapidol praktycznie nie ma działania obwodowego.
Po podaniu doustnym Rapidol wchłania się szybko i całkowicie. Najwyższe stężenie w surowicy krwi obserwuje się już 30-60 minut po spożyciu..
Rapidol Retard charakteryzuje się przedłużonym działaniem. Najwyższe stężenie w surowicy po podaniu doustnym obserwuje się po 3 godzinach. Jego aktywność trwa 12 godzin. Rapidol Retard w niewielkim stopniu wiąże się z białkami osocza i jest szybko rozprowadzany po wszystkich tkankach organizmu.
Rapidol jest metabolizowany w wątrobie w wyniku sprzęgania (85-95%) z kwasami glukuronowym i siarkowym. Powstałe metabolity są nietoksyczne i wydalane z moczem. Podczas przyjmowania dużych dawek Rapidolu obserwuje się siarczanowy wariant metabolizmu leku. W rzadkich przypadkach w wyniku działania cytochromu P450 może powstać pośredni metabolit N-acetylobenzochinon, który jest unieszkodliwiany przez działanie glutationu i wydalany przez nerki po sprzężeniu z cysteiną. Stosowanie dużych dawek Rapidolu (powyżej 12 g) prowadzi do niedoboru glutationu i wzrostu poziomu N-acetylobenzochinonu, co skutkuje ryzykiem wystąpienia zmian martwiczych tkanki wątroby. Zjawisko to potwierdza, że ​​sam paracetamol nie ma działania hepatotoksycznego, jest charakterystyczny dla jego niestabilnego metabolitu, pod warunkiem, że glutation jest niewystarczający w wątrobie. Martwica najczęściej dotyka trzecią strefę płata wątrobowego, ponieważ w tej strefie występuje najwyższe stężenie cytochromu P450, który utlenia paracetamol. Paracetamol ma wysoki indeks terapeutyczny (> 20).
W organizmie dziecka procesy metaboliczne paracetamolu mają cechy, które wynikają z niedojrzałości układu cytochromowego. W rezultacie prawie cały paracetamol w organizmie dziecka jest metabolizowany przez szlaki glukuronidowe i siarczanowe, a tylko niewielka ilość jest wydalana w postaci niezmienionej. Niska częstość uszkodzeń wątroby w przypadku przedawkowania leków u dzieci wynika z braku tworzenia się toksycznych metabolitów w organizmie dziecka.
Wydalanie paracetamolu odbywa się głównie przez nerki. Około 5% paracetamolu jest wydalane z moczem w postaci niezmienionej, a 90% w postaci sulfokoniugatów i koniugatów glukuronowych. Okres półtrwania Rapidol Retard wynosi 10 godzin, Rapidol wynosi 2 godziny. Ciężka niewydolność nerek prowadzi do opóźnionej eliminacji preparatu Rapidol i jego metabolitów.

Rapidol jest stosowany jako środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy przy gorączce i bólach różnego pochodzenia: przy bólach podczas ząbkowania u małych dzieci, bólach zębów, bólach głowy, migrenie; z gorączką w okresie poszczepiennym, procesami zakaźnymi i zapalnymi; nerwobóle (urazowe lub reumatyczne), bóle mięśni; z algodismenorrhea; z bólem w okresie pooperacyjnym i poporodowym; do zabiegów chirurgicznych o małej objętości w praktyce stomatologicznej i otorynolaryngologicznej.
Rapidol Retard służy do długotrwałego działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego.

Sposób stosowania

Rapidol przyjmuje się 1-2 godziny po posiłku, w środku.
Dzieci poniżej 6 roku życia powinny zażywać tabletkę rozpuszczoną w łyżce mleka lub wody.
Dzieci od 6 lat i dorośli powinni rozpuścić tabletkę w ustach bez żucia, ponieważ szybko rozpuszcza się w kontakcie ze śliną.
Dawkę Rapidolu oblicza się na kg masy ciała. Rapidol stosuje się u dzieci od 3 miesiąca życia, Rapidol Retard stosuje się u dzieci od 7 lat. Łączna dawka Rapidolu dla dzieci o masie ciała poniżej 37 kg nie powinna przekraczać 80 mg / kg masy ciała dziennie, dla dzieci o masie ciała powyżej 50 kg, a dla dorosłych - nie więcej niż 4 g dziennie. Dorośli powinni przyjmować Rapidol co 4 godziny, 500 mg na dawkę, nie więcej niż 4 g na dobę.
W przypadku silnego bólu i gorączki należy przyjąć 2 tabletki po 500 mg, lek należy przyjąć ponownie po 4 godzinach.
Dla dzieci o masie ciała poniżej 40 kg najwyższa dawka Rapidolu nie powinna być wyższa niż 80 mg / kg dziennie, dla dzieci o wadze od 41 do 50 kg, a dla dorosłych - nie więcej niż 3 g dziennie, powyżej 50 kg - 4 g dziennie.
Rapidol Retard stosuje się u dzieci od 7 roku życia i dorosłych w odstępie 10-12 godzin. Dzieciom o wadze od 25 do 40 kg sugeruje się 1-2 tabletki co 12 godzin, a dzieciom od 12 roku życia i dorośli - co 12 godzin 1-4 tabletki.

Podczas stosowania Rapidolu prawdopodobne jest wystąpienie:
- reakcje alergiczne (świąd, pokrzywka, wysypki skórne i błon śluzowych (zwykle o charakterze rumieniowym), obrzęk Quinckego, toksyczna martwica naskórka (zespół Lyella), wysiękowy rumień wielopostaciowy (zespół Stevensa-Johnsona);
- zaburzenia ze strony układu pokarmowego: nudności, bóle w nadbrzuszu, martwica wątroby (wynik zależny od dawki), wzrost aktywności enzymów wątrobowych w surowicy krwi (często bez żółtaczki);
- dysfunkcje układu hormonalnego: hipoglikemia, śpiączka hipoglikemiczna;
- naruszenia układu krwionośnego: niedokrwistość hemolityczna, niedokrwistość, methemoglobinemia i sulfhemoglobinemia, a także przy długotrwałym stosowaniu w dużych dawkach - rozwój niedokrwistości aplastycznej, trombocytopenia, pancytopenia, leukopenia, neutropenia, agranulocytoza;
- dysfunkcje układu moczowego: kolka nerkowa, martwica brodawek, śródmiąższowe zapalenie nerek (jako przejaw działania nefrotoksycznego przy stosowaniu Rapidolu w dużych dawkach). Pojawienie się tych działań niepożądanych wymaga natychmiastowego odstawienia leku.

Rapidol jest przeciwwskazany w niewydolności nerek i wątroby, chorobach krwi, genetycznym niedoborze dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, fenyloketonurii, a także u pacjentów z indywidualną nadwrażliwością na składniki leku.

Ciąża

Brak jest potwierdzonych danych na temat embriotoksycznego, mutagennego i teratogennego działania Rapidolu. Jednak przepisywanie leków w okresie ciąży i laktacji jest prawdopodobne tylko wtedy, gdy spodziewany wynik dla kobiety w ciąży lub karmiącej przeważa nad potencjalnym ryzykiem dla płodu lub dziecka.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Przy jednoczesnym stosowaniu z lekami przeciwdrgawkowymi, barbituranami, ryfampicyną i alkoholem, zwiększa się ryzyko hepatotoksycznego działania Rapidolu.
Rapiol jest w stanie wzmocnić działanie pochodnych kumaryny (koagulanty pośrednie).
Przy równoczesnym podawaniu Rapidolu z metoklopramidem zwiększa się szybkość wchłaniania paracetamolu, a w połączeniu z kolestyraminą zmniejsza się szybkość wchłaniania.
W przypadku jednoczesnego stosowania z barbituranami działanie przeciwgorączkowe Rapidolu zmniejsza się.

Podczas przyjmowania pojedynczej dawki przekraczającej 10 g u dorosłych i 150 mg / kg masy ciała u dzieci, prawdopodobne jest wystąpienie toksycznego działania paracetamolu. Objawy przedawkowania: jadłowstręt, wymioty, nudności, bóle brzucha, bladość skóry. Objawy często pojawiają się pierwszego dnia po przyjęciu Rapidolu. Po 2-6 dniach można zaobserwować szczegółowy obraz kliniczny toksycznego uszkodzenia wątroby. W niektórych przypadkach pojawia się szybko rozwijający się obraz dysfunkcji wątroby z objawami niewydolności wątroby..
Pilne działania obejmują: przymusową hospitalizację w szpitalu, płukanie żołądka, oznaczenie stężenia paracetamolu we krwi, podanie M-acetyysteiny (antidotum) doustnie lub dożylnie (nie później niż 10 godzin po przyjęciu Rapidolu), leczenie objawowe.

Rapidol
Tabletki rozproszone, 125 mg, 6 tabletek w opakowaniu.
Tabletki rozproszone, 125 mg, 12 tabletek w opakowaniu.
Tabletki zdyspergowane, 250 mg, 6 tabletek w opakowaniu.
Tabletki rozproszone, 250 mg, 12 tabletek w opakowaniu.
Zdyspergowane tabletki, 500 mg, 4 tabletki w opakowaniu.
Tabletki rozproszone, 500 mg, 12 tabletek w opakowaniu.
Rapidol Retard
Tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 500 mg, 10 tabletek w opakowaniu.
Tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 500 mg, 20 tabletek w opakowaniu.

Rapidol należy przechowywać w suchym miejscu, chronionym przed światłem, w temperaturze nie przekraczającej 25 stopni Celsjusza. Trzymać poza zasięgiem dzieci.

Synonimy

Rapidol 125 mg: 1 tabletka zawiera 125 mg paracetamolu.
Rapidol 250 mg: 1 tabletka zawiera 250 mg paracetamolu.
Rapidol 500 mg: 1 tabletka zawiera 500 mg paracetamolu.
Rapidol Retard: 1 tabletka zawiera 500 mg paracetamolu.

dodatkowo

Przy równoczesnym stosowaniu Rapidolu z innymi lekami należy upewnić się, że w składzie leków nie ma paracetamolu (aby uniknąć przedawkowania).
Gdy Rapidol jest stosowany u dzieci w dawce 60 mg / kg na dobę, tylko jeśli terapia jest nieskuteczna, dozwolone jest jego połączenie z innym lekiem przeciwgorączkowym.
W przypadkach, gdy na tle przyjmowania Rapidolu zespół bólowy nie ustaje w ciągu 5 dni lub dłużej niż 3 dni, gorączka utrzymuje się lub łączą się inne objawy, należy skonsultować się z lekarzem.
Przyjmowanie Rapidolu może wpływać na wyniki testów stężenia glukozy lub kwasu moczowego we krwi.
W przypadku stosowania Rapidolu u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek, minimalne odstępy między dawkami leku powinny wynosić co najmniej 8 godzin.

Antidol 500 mg Comprimidos recubiertos

Prospecto: información para el usuario

Antidol 500 mg Comprimidos recubiertos

Lea todo el prospecto detenidamente antes de empezar a tomar este medicamento, porque contiene información importante para usted.

  • Conserve este prospecto, ya que puede tener que volver a leerlo.
  • Si tiene alguna duda, consulte a su medico o farmacéutico.
  • Este medicamento se le ha recetado solamente a usted, y no debe dárselo a otras personas aunque tengan los mismos síntomas que usted, ya que puede perjudicarles.
  • Si Experimenta efectos adversos, consulte a su medico o farmacéutico, incluso si se trata de efectos adversos que no aparecen en este prospecto. Ver sección 4.

Contenido del prospecto

1. Qué es Antidol y para qué se utiliza

2. Qué necesita saber antes de empezar a tomar Antidol

3. Cómo tomar Antidol

4. Posibles efectos adversos

5. Conservación de Antidol

6. Contenido del envase e información adicional

1. Qué es Antidol y para qué se utiliza

El paracetamol es eficaz para reducir el dolor y la fiebre.

Este medicamento está indicado para el alivio sintomático de dolores ocasionales leves o moderados, como dolores de cabeza, dentales, musculares (contracturas) o de espalda (lumbago), así como en estados febriles.

Debe consultar a un médico si empeora o si no mejora después de 3 días.

2. Qué necesita saber antes de empezar a tomar Antidol

No tome Antidol:

  • Si es alérgico al paracetamol o a cualquiera de los demás componentes de este medicamento (incluidos en la sección 6).

Advertencias y precauciones:

  • No debe tomar más cantidad de medicamento que la recomendada en el apartado 3. Cómo tomar Antidol. Para ello compruebe no estar tomando symultáneamente otros medicamentos que contengan paracetamol.
  • Debe evitarse el uso symultáneo de este medicamento con otros medicamentos que contengan paracetamol, por ejemplo medicamentos para la gripe y el catarro, ya que las dosis altas pueden dar lugar a daño en el hígado. No use más de un medicamento que contenga paracetamol sin consultar al medico.
  • Los alcohólicos crónicos no deben tomar más de 4 compressimidos al día (2 g al día de paracetamol).
  • Los pacientes con enfermedades del riñón, del corazón o del pulmón y los pacientes con anemia, deberán consultar con el médico antes de tomar este medicamento.
  • Los pacientes con enfermedades del hígado (incluido el síndrome de Gilbert), malnutrición crónica o deshidratación deberán consultar con el médico antes de tomar este medicamento.
  • Si está en tratamiento con algún medicamento para tratar la epilepsia debe consultar al médico antes de tomar este medicamento debido a que, cuando se usan al mismo tiempo, se disminuye la eficacia y se potencia la hepatotoxicidad del paracetamol en altitude, especial desetosis paracetamol.
  • Los pacientes asmáticos sensibles al ácido acetilsalicílico, deberán consultar con el médico antes de tomar este medicamento.

Niños y młodzież:

Los niños menores de 12 años no deben tomar este medicamento sin antes consultar al medico.

Interferencias con pruebas analíticas:

Si le van a realizar alguna prueba diagnóstica (incluidos análisis de sangre, orina, pruebas cutáneas que utilizan alérgenos, etc.) comunique al medico que está tomando este medicamento, ya queede alterar los resultados de dichas prueb.

Toma de Antidol con otros medicamentos:

Informe a su medico o farmacéutico si está tomando, ha tomado recientemente o podría tener que tomar cualquier otro medicamento.

W szczególności infórmele si está utilizando alguno de los siguientes medicamentos, ya que puede ser necesario modificar la dosis o la interrupción del tratamiento con cualquiera de ellos:

  • El antibiótico cloranfenicol.
  • Anticoagulantes orales (acenocumarol, warfarina).
  • Anticonceptivos orales y tratamientos con estrógenos, pueden reducir la eficacia del paracetamol.
  • Antiepilepticos o anticonvulsivantes (lamotrigina, fenitoína, fenobarbital, metilfenobarbital, primidona).
  • Antituberculosos (isoniazida, rifampicina).
  • Barbitúricos: utilizados como inductores del sueño, sedantes y anticonvulsivantes.
  • Colestiramina: utilizado para disminuir los niveles de colesterol en sangre.
  • Medicamentos utilizados para aumentar la eliminación de orina (diuréticos del asa como los del grupo furosemida).
  • Medicamentos utilizados para el tratamiento de la gota (probenecid y sulfinpirazona).
  • Metoclopramida y domperidona: utilizados para evitar las náuseas y los vómitos.
  • Propranolol: utilizado en el tratamiento de la tensión arterial alta (hipertensión) y las alteraciones del ritmo del corazón (arritmias cardiacas).
  • Zidovudina: medicamento utilizado para tratar las infecciones por VIH.

No utilizar con otros analgésicos (medicamentos que disminuyen el dolor) sin consultar al medico.

Como norma general para cualquier medicamento es recomendable informar sistemáticamente al medico o farmacéutico si está en tratamiento con otro medicamento. En caso de tratamiento con anticoagulantes orales se puede administrar ocasionalmente como analgésico de elección.

Toma de Antidol con alimentos, bebidas y alcohol:

La utilización de paracetamol en pacientes que consen habitualmente alcohol (tres o más bebidas alcohólicas al día, como cerveza, vino, licor itp.) Puede provocar daño en el hígado.

Embarazo, lactancia y nawidad:

Si está embarazada o en periodo de lactancia, cree que podría estar embarazada o tiene intención de quedarse embarazada, consulte a su medico o farmacéutico antes de utilizar este medicamento.

El paracetamol pasa a la leche materna, por lo que las mujeres en período de lactancia deben consultar a su medico o farmacéutico antes de tomar este medicamento.

Conducción y uso de máquinas:

No se ha descrito ningún efecto sobre la Capidad para conducir Vehículos o utilizar maquinaria debido a la toma de este medicamento.

Información importante sobre algunos de los componentes de Antidol

Este medicamento puede producir molestias de estómago y diarrea porque contiene aceite de ricino.

3. Cómo tomar Antidol

Siga exactamente las instrucciones de administración de este medicamento contenidas en este prospecto o las indicadas por su medico o farmacéutico. En caso de duda, pregunte a su medico o farmacéutico.

Se debe evitar el uso de dosis diarias altas de paracetamol durante periodos prologados de tiempo ya que se inkrementa el riesgo de sufrir efectos adversos tales como daño en el hígado.

Las dosis deben repetirse mientras duren los síntomas. Este medicamento está destinado al tratamiento del dolor o de la fiebre. A medida que éstos desaparezcan debe suspenderse esta medicación.

Si el dolor se mantiene durante más de 5 días (2 días para el dolor de garganta), la fiebre durante más de 3 días o bien el dolor o la fiebre empeoran o aparecen otros sintomas, debe interrumpir el tratamiento y consultar a su médic.

La dosis recomendada en adultos y adolescentes mayores de 15 años y peso superior a 50 kg es de 1 ó 2 clarimidos, de 3 a 4 veces al día. Las tomas deben espaciarse al menos 4 horas. No se tomarán más de 6 compressimidos (3g) en 24 horas.

La dosis recomendada en pacientes adultos de bajo peso (

Uso en niños y adolescentes:

Es necesario respetar las posologías definidas en función del peso. La edad del paciente en función del peso se da a título informativo.

  • Niños entre 33 y 40 kg de peso (aproximadamente de 10 a 12 años): 1 compressimido por toma, cada 6 horas, hasta un máximo de 4 compressimidos al día.
  • Adolescentes entre 41 y 50 kg de peso (de 12 a 15 años): 1 clarimido por toma, cada 6 ó 4 horas según su peso, hasta un máximo de 4 compressimidos al día.

Debido a la dosis de paracetamol que contiene este medicamento no es apropiado para su administración a niños con peso inferior a 33 kg (aproximadamente menores de 10 años).

Pacientes con enfermedades del hígado: antes de tomar este medicamento tienen que consultar a su medico. Deben tomar la cantidad de medicamento prescrita por su médico con un interalo minimo entre cada toma de 8 godz. No deben tomar más de 2 gramos o 4 compressimidos de 500 mg de paracetamol en 24 horas.

Pacientes de edad avanzada: deben consultar a su médico.

Cuando se requiera la administración de dosis inferiores a 500 mg de paracetamol por toma se deberán emplear otras presentaciones de paracetamol que se adapten a la dosificación requerida.

Antidol se administra por vía oral. Los Compimidos deben tomarse con un vaso de líquido, preferentemente agua. Se pueden tomar tanto con alimentos como sin ellos. Para un alivio rápido del dolor, tomar el medicamento sin alimentos.

Si se estima que la acción de este medicamento es demasiado fuerte o débil, comuníqueselo a su medico o farmacéutico.

Si ha tomado una sobredosis, acuda rápidamente a un centro médico aunque no presente síntomas, ya que a menudo estos no se manifestiestan hasta pasados ​​3 días desde la ingestión de la sobredosis, incluso en casos de intoxicaciónve.

Los síntomas de sobredosis pueden ser: mareos, vómitos, pérdida de apetito, coloración amarillenta de la piel y los ojos (ictericia) y dolor abdominal.

El tratamiento de la sobredosis es más eficaz si se inicia dentro de las 4 horas siguientes a la ingestión del medicamento.

Los pacientes en tratamiento con barbitúricos o los alcohólicos crónicos, pueden ser más susceptibles a la toxidad de una sobredosis de paracetamol.

En caso de sobredosis o ingestión accidental, acudir inmediatamente a un centro médico o llamar al Servicio de Información Toxicológica (teléfono: 91562 04 20), indicando el medicamento y la cantidad ingerida.

Si olvidó tomar Antidol:

No tome una dosis doble para kompensar las dosis olvidadas.

Si tiene cualquier otra duda sobre el uso de este medicamento, pregunte a su medico o farmacéutico.

4. Posibles efectos adversos

Al igual que todos los medicamentos, Antidol puede originar efectos adversos, aunque no todas las personas los sufran.

Este medicamento puede producir los siguientes efectos adversos:

  • Raros (pueden afectar hasta 1 de cada 1.000 personas): malestar, bajada de tensión (hipotensión) y aumento de los niveles de transaminasas en sangre.
  • Muy raros (pueden afectar hasta 1 de cada 10.000 personas): enfermedades del riñón, orina turbia, dermatitis alérgica (erupción cutánea), ictericia (coloración amarillenta de la piel), alteraciones sanguíneas, neutaemia hipolocia (agranucememia) (bajada de azúcar en sangre). El paracetamol puede dañar el hígado cuando se toma en dosis altas o en tratamientos prolongados. Se han notificado muy raramente casos de reacciones graves en la piel.

Comunicación de efectos adversos

  • Si Experimenta cualquier tipo de efecto adverso, consulte a su medico o farmacéutico, incluso si se trata de posibles efectos adversos que no aparecen en este prospecto. También puede comunicarlos directamente a través del Sistema Español de Farmacovigilancia de medicamentos de Uso Humano: https://www.notificaram.es. Mediante la comunicación de efectos adversos usted puede contribuir a proporcionar más información sobre la seguridad de este medicamento

5. Conservación de Antidol

Mantener fuera de la vista y del alcance de los niños. No requiere condiciones especiales de conservación.

No utilice este medicamento después de la fecha de caducidad que aparece en el envase después de ¿CAD¿. La fecha de caducidad es el último día del mes que se indica.

Los medicamentos no se deben tirar por los desagües ni a la basura. Deposite los envases y los medicamentos que no necesita en el Punto SIGRE de la farmacia. En caso de duda pregunte a su farmacéutico cómo deshacerse de los envases y de los medicamentos que no necesita. De esta forma ayudará a proteger el medio ambiente.

Información importante acerca de los comentarios

La finalidad de este sitio web es la de poner a disposición de todos los usuarios la consulta de los prospectos de los medicamentos y la de intercambiar experiencecias, pero no es la de emitir dictámenes médicos, que deben ser realizados por profesionales de la salud. Es por ello que te recomendamos que hagas caso omiso a los posibles consejos médicos que puedas recibir de otros usuarios, ya que pueden inducir a la automedicación, con el peligro que eso conlleva, además de proceder generalmente de personal no calificado. En caso de tener una dolencia o una duda de carácter medico, acude a tu farmacéutico o a tu médico de cabecera.

Los moderadores se Reservan el derecho de eliminar cualquier comentario que pueda ser ofensivo o que esté relacionado con la compraventa de medicamentos, así como cualquier otro que consideren inapropiado..