Podwyższone leukocyty we krwi

Ogólne badanie krwi wykazało "leukocyty - 10 tysięcy w 1 μl krwi", co mam zrobić? Taki stan, w którym liczba leukocytów we krwi przekracza ustalone 9,0 tys. W jednym mikrolitrze krwi, nazywamy leukocytozą..

Zwykle 1 μl krwi ludzkiej zawiera od 4 do 9 tysięcy leukocytów, w zależności od płci i kategorii wiekowej. Leukocytoza lub zwiększona liczba leukocytów we krwi to pojęcie względne, na przykład w przypadku dawców osocza ustalane są ściślejsze granice leukocytów, poza którymi dawca nie jest dozwolony.

Co to jest biała krwinka i jej funkcje w organizmie człowieka

Leukocyty są znane wszystkim jako „białe krwinki”. Są to komórki układu odpornościowego, które jako pierwsze docierają do miejsca zapalenia, powstałego np. W wyniku skaleczenia lub innej krwawiącej rany. Kiedy jakiekolwiek ciało obce dostanie się do ludzkiej tkanki, leukocyty jako pierwsze tworzą rodzaj „linii obrony”, która ją otacza. Następnie rozpoczynają się specyficzne reakcje immunologiczne, których wynikiem najlepiej byłoby całkowite usunięcie ciała obcego z organizmu ludzkiego. Innymi słowy, zaczyna się stan zapalny.

Leukocyty w komorze Goryaeva w małym powiększeniu

Liczba leukocytów we krwi wzrasta do 20 lub więcej - w zależności od tego lekarz prowadzący może już założyć, jaki proces jest generowany w organizmie.

W przypadku wniknięcia ciała obcego do tkanki ludzkiej (np. Z drzazgą w palcu) leukocyty otaczają i izolują to ciało na kilka godzin odcinając drogę inwazji.

Nasz organizm nie wie, czy jest to drzazga, czy szkodliwy mikroorganizm, dlatego w obu przypadkach tworzy taką samą barierę. Konsekwencją jest ropne ognisko zapalenia, które ustępuje samoistnie lub trzeba szukać profesjonalnej pomocy w placówkach medycznych.

Leukocyte to ogólna nazwa całej klasy komórek, która obejmuje wiele podklas. Klasycznie dzielą się na ziarniste (granulocyty) i nieziarniste (agranulocyty). W pierwszym przypadku są to eozynofile, bazofile i neutrofile, w drugim - monocyty i limfocyty.

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie komórki tworzą wszechstronny i potężny system obronny organizmu, zdolny do bardzo specyficznej „walki” z każdym znanym ludziom patogenem. Następnie zastanowimy się, jakie są przyczyny leukocytozy, jeśli określona frakcja leukocytów zostanie zwiększona.

Neutrofilia, eozynofilia, bazofilia i inne rodzaje leukocytozy, przyczyny, które je powodują

  • Fizjologiczny. Udowodniono, że po wysiłku fizycznym poziom leukocytów może dramatycznie wzrosnąć. Ponadto skok może być również spowodowany spożyciem jedzenia, niektórych płynów i leków (jest to bardziej reakcja autoimmunologiczna).
  • Patologiczna i objawowa leukocytoza jest charakterystyczną cechą niektórych chorób zakaźnych.
  • Leukocytoza może być krótkotrwała w wyniku stresu. Jest epizodyczna, nagle pojawia się i znika równie szybko. Czasami podobne zjawisko towarzyszy tyfusowi, szkarlatynie, błonicy i niektórym innym chorobom. Tę grupę można łączyć z poprzednią, ale ponieważ leukocytoza jest krótkotrwała, postanowiono rozdzielić ją na osobną formę.
  • Skok neutrofilowy. Towarzyszy chorobom mieloproliferacyjnym, przewlekłym stanom zapalnym i ostrym infekcjom. Liczba leukocytów dramatycznie wzrasta z powodu wzrostu poziomu neutrofili.
  • Zwiększona zawartość eozynofili we krwi. Eozynofilia występuje wyraźnie z reakcjami alergicznymi o różnej etiologii i malarii.
  • Leukocytoza bazofilowa - towarzyszy obrzękowi śluzowatemu, wrzodziejącemu zapaleniu jelita grubego i ciąży.
  • Wzrost liczby leukocytów przejawia się we wszystkich infekcjach wirusowych (ARVI, grypa, opryszczka, ospa wietrzna, różyczka, mononukleoza zakaźna itp.) Oraz w niektórych ciężkich infekcjach bakteryjnych - brucelozie, kiły i gruźlicy.
  • I wreszcie duża liczba monocytów wskazuje, że dana osoba cierpi na guz nowotworowy i niewielką liczbę infekcji bakteryjnych..

Normalne wartości poziomu leukocytów we krwi ludzkiej

Normalne liczby leukocytów nie są standardowe i stałe. Wynika to z faktu, że istnieje wiele indywidualnych przypadków, gdy leukocyty we krwi są podwyższone. Poniżej znajduje się tabela podsumowująca aktualne wartości graniczne wszystkich subpopulacji leukocytów:

Liczba ogniw * 10 9

Nazwa leukocytówWartości graniczne (minimalne i maksymalne dla normy)
% stosunek do całkowitej liczby leukocytów
Neutrofile kłute1-60,04-0,3
Segmentowane neutrofile47-722,0-5,5
Eozynofile0,5-50,02-0,3
Bazofile0-10,0-0,065
Limfocyty19-371,2-3,0
Monocyty3-110,09-0,6

Dlaczego wzrasta liczba białych krwinek??

Dlaczego leukocyty we krwi są podwyższone, to złożone i kontrowersyjne pytanie, oto niektóre przyczyny leukocytozy we krwi.

Kiedy czynnik zakaźny (wirus lub bakteria, grzyby, pierwotniaki) dostanie się do naszego organizmu, odporność natychmiast wyzwala i aktywuje proliferację leukocytów specyficzną dla antygenu. Największy skok można zaobserwować w pierwszych dniach choroby. To jest ostry etap infekcji.

  • Wirusy i mikroorganizmy, które wybiórczo wpływają na leukocyty

Doskonałym przykładem jest zakażenie wirusem HIV (objawy). Pośrednio indukują odpowiedź immunologiczną, po której stopniowo niszczą wszystkie leukocyty z najniebezpieczniejszej dla nich subpopulacji.

  • Dalszy rozwój procesu zapalnego

Teraz nowy strumień leukocytów wpada do krwiobiegu do wrót zakaźnych (na przykład do regionalnych węzłów chłonnych). Proces ten często staje się przewlekły (długotrwały). Przewlekły etap infekcji (jeśli występuje).

  • Funkcje zasilania

Kiedy spożywamy pokarm pochodzenia zwierzęcego - mięso, przez przewód pokarmowy dostajemy obce przeciwciała, które były we krwi zwierząt i ptaków. To często wyzwala odpowiedź immunologiczną, która powoduje zwiększenie liczby białych krwinek..

To jest najczęstsza przyczyna leukocytozy. Charakteryzuje się skokiem liczby eozynofili we krwi. Wszystko może być alergenem, a prawdopodobieństwo tego stanu patologicznego zależy bezpośrednio od reaktywności odporności danej osoby.

  • Leukocyty są wytwarzane przez szpik kostny, dlatego choroby z nim związane mogą prowadzić zarówno do uwolnienia leukocytów do krążenia ogólnoustrojowego, jak i do gwałtownego spadku liczby leukocytów.
  • Powinien również zwrócić uwagę na leki, które mogą powodować zwiększony poziom leukocytów we krwi..
  • Wszelkie mechaniczne uszkodzenia tkanek miękkich człowieka są częstą przyczyną leukocytozy. Obecność infekcji jest opcjonalna.
  • Leukocytoza może również powodować przegrzanie organizmu. Ciepła kąpiel może doprowadzić do krótkotrwałego wzrostu liczby białych krwinek.

Tak więc, jeśli leukocyty we krwi są zwiększone, przyczyny mogą być bardzo różne. Nie jest konieczne, aby był to proces patologiczny w ludzkim ciele.

Obecnie liczba krwinek jest obliczana automatycznie, ale istnieje wiele laboratoriów, w których zliczanie jest wykonywane ręcznie za pomocą mikroskopu i kamery Goryaev. W tym drugim przypadku stajemy przed możliwością otrzymania fałszywej odpowiedzi. Oko ludzkie nie jest maszyną i nie zawsze może dokładnie policzyć liczbę białych krwinek w rozmazie. Jeśli chodzi o sprzęt, każdy łańcuch analiz zaczyna się od kontroli, więc popełnienie poważnego błędu jest prawie niemożliwe. Dlatego nie powinniśmy zapominać o czynniku ludzkim..

Jak manifestuje się leukocytoza??

Leukocytozie często towarzyszą następujące objawy:

  • Złe samopoczucie, zmęczenie
  • Umiarkowana do wysokiej hipertermia
  • Nadmierne pocenie się, zawroty głowy, utrata apetytu
  • Zmniejszone widzenie, zaburzenia snu
  • Utrata masy ciała oraz bóle stawów i mięśni

Wszystkie objawy związane z leukocytozą są również spowodowane zjawiskami towarzyszącymi tej leukocytozie. Jak widać z powyższej listy, niektóre objawy towarzyszą wzrostowi temperatury i wystąpieniu procesu zakaźnego..

Czasami leukocytozę można wykryć dopiero po następnym ogólnym badaniu krwi. Istnieje wiele słabo poznanych stanów u ludzi, w których ESR, leukocyty i temperatura mogą wzrosnąć. Z reguły czas mija, a wszystkie wskaźniki wracają do normy. Te odchylenia od normy nie mają żadnych przejawów..

Leukocytoza - wskaźnik stanu zapalnego w organizmie

Należy pamiętać, że leukocytoza nie jest chorobą, ale wskaźnikiem, że w organizmie zachodzi proces zapalny, który eliminuje, a badanie krwi stopniowo wraca do normy. Pierwszym krokiem w leczeniu jest postawienie trafnej diagnozy, dla której przeprowadza się kompleksowe badanie pacjenta. Aby dokładnie określić etiologię leukocytozy, konieczne jest wykonanie wzoru leukocytów.

Niektóre czynniki zakaźne „nauczyły się” ukrywać się przed leukocytami w komórkach ludzkiego ciała. W takim przypadku należy zachować szczególną ostrożność, a szukając przyczyn jednorazowych wyrzutów leukocytów, zwrócić szczególną uwagę na techniki PCR i ELISA..

Odpowiedzi na często zadawane pytania od pacjentów

Moje dziecko przeszło ogólne badanie krwi, liczba leukocytów wynosi 20 tysięcy w jednym mikrolitrze. Lekarz powiedział, że to normalne, ale w końcu dla osoby dorosłej norma wynosi 10-11? O co chodzi?

Leukocyty to komórki układu odpornościowego. Kiedy dziecko jest w ciele matki, nie potrzebuje własnego układu odpornościowego. Ale gdy tylko dziecko pozbyło się pępowiny i zerwało bliską więź z matką, jego układ odpornościowy zaczyna się rozwijać. Podczas gdy matka karmi go mlekiem matki, aktywnie zastępuje odporność dziecka, dostarczając przeciwciała i niezbędne substancje.

Zanim skończy się karmienie, dziecko ma swój własny dojrzały system. Liczba i jakość leukocytów zależy bezpośrednio od wszystkich tych procesów. Dlatego jeśli leukocyty we krwi dziecka są zwiększone, jest to całkowicie normalne i mówi tylko o niedojrzałości jego odporności. Liczbę leukocytów, w zależności od wieku dziecka, podano w poniższej tabeli:

Wiek dzieckanowo narodzony0-7 dni7-30 dni1-6 miesięcy6-12 miesięcy
Liczba leukocytów8.5-24.57.2-18.56,5-13,85,5-12,56-12

Jestem w 6. miesiącu ciąży, kolejne ogólne badanie krwi wykazało podwyższoną zawartość leukocytów we krwi. Co to jest i czy powinienem alarmować?

Ustalono, że ciąża i zwiększone leukocyty we krwi są normalne, ale tylko w drugiej połowie ciąży (tylko w Twoim przypadku)

Ciało matki (w tym przypadku Twojego) próbuje chronić siebie i dziecko przed infekcją. To rodzaj „powszechnej mobilizacji sił zbrojnych do granic kraju”, jeśli będzie to łatwiejsze. Stan odporności staje się agresywny w stosunku do wszelkich możliwych czynników chorobotwórczych.

Innym przypadkiem jest, gdy liczba leukocytów w pierwszej połowie ciąży przekracza 9. W takim przypadku musisz poszukać przyczyny jego wystąpienia. Mogą to być zarówno choroby zapalne układu moczowo-płciowego, jak i inne choroby. Tak czy inaczej, Twój lekarz powie Ci, co masz zrobić..

Wczoraj zdałem ogólny test krwi - leukocyty wzrosły. Z tego powodu zostałem zawieszony w pracy na tydzień, ale jestem całkowicie zdrowy! Co to jest?

Morfologia krwi to prosta procedura, ale bardzo ważna dla pacjenta. Po pierwsze, należy przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza:

  • Analiza jest podawana na czczo
  • Unikaj przegrzania i hipotermii organizmu przed analizą
  • Wyeliminuj alkohol na 2 dni przed analizą i nie pal przez kilka godzin przed zabiegiem

Jak widać, nawet gorąca kąpiel na godzinę przed ogólnym badaniem krwi może zepsuć cały obraz zachodzący w Twoim ciele. Następnym razem wyeliminuj wszystkie te czynniki i podejmij test ponownie w najbliższej przyszłości.

Jak liczba leukocytów jest związana z rakiem?

W tym przypadku powinniśmy porozmawiać o raku krwi (białaczka, białaczka). Leukocyt ulega mutagennemu działaniu różnych ekstremalnych czynników (promieniowanie, substancje modyfikowane genetycznie), po czym traci swoją aktywność immunologiczną, ale zaczyna się dzielić w sposób niekontrolowany.

Na różnych etapach białaczki pełna morfologia krwi pokaże 100 miliardów lub więcej leukocytów na litr krwi. Dzięki mikroskopii lekarz z klinicznego laboratorium diagnostycznego zobaczy wyraźny cytologiczny obraz komórek nowotworowych.

Zatem leukocytoza jest charakterystyczna tylko dla białaczki. W innych procesach onkologicznych leukocyty we krwi nie zawsze są zwiększane.

Dla jakich chorób typowa jest leukocytoza? Dla wszystkich albo są wyjątki?

Leukocytoza jest charakterystyczna dla wszystkich chorób, w które zaangażowany jest układ odpornościowy. Oznacza to, że jeśli dana osoba nie ma poważnego niedoboru odporności, gdy produkcja własnych leukocytów staje się niemożliwa, wówczas leukocytozę można wykryć przy dowolnej infekcji, chorobie autoimmunologicznej itp..

Zmniejszona liczba leukocytów we krwi

Zmniejszone leukocyty we krwi (syn. Leukopenia) - to zaburzenie, które może wystąpić u absolutnie każdego człowieka, niezależnie od wieku i płci. Nieleczony stan ten często prowadzi do rozwoju powikłań..

Najczęstszymi prowokatorami są: patologie endokrynologiczne, procesy zapalne i ropne, a także stany niedoboru odporności. Ponadto taki problem może powstać na tle przedawkowania leków z powodu przedłużającej się chemioterapii i radioterapii..

Zmniejszenie liczby leukocytów nie przebiega bezobjawowo, jednak charakterystyczne objawy nie są specyficzne i wyraźne. Ponadto można je zasłonić pod kliniką głównej patologii..

Takie naruszenie można wykryć dopiero po rozszyfrowaniu przez hematologa wyników ogólnego klinicznego badania krwi. Jednocześnie konieczne będzie kompleksowe badanie w celu znalezienia głównego źródła..

Zwiększenie poziomu leukocytów we krwi jest dość łatwe - w tym celu należy przyjmować leki, przestrzegać specjalnej diety i stosować metody medycyny alternatywnej. Jednak takie środki będą nieskuteczne bez leczenia prowokacyjnej choroby..

Kurs i przyczyny spadku

Fakt, że leukocyty są poniżej normy, czyli obserwuje się leukopenię, hematolodzy twierdzą, że w sytuacjach, gdy u dzieci i dorosłych wartości podtypów białych krwinek znacznie spadają, a mianowicie:

  • neutrofile;
  • limfocyty;
  • monocyty;
  • bazofile;
  • eozynofile.

Połączenie takich substancji jest wskaźnikiem leukocytów w ludzkim ciele. Warto zauważyć, że dopuszczalne wartości będą się różnić w zależności od wieku i płci pacjenta. Na przykład:

Wskaźniki normy (x 10 ^ 9 / l)

Nastolatki (od 16 do 21 lat)

Mężczyźni w średnim wieku

Kobiety w średnim wieku

Starsi mężczyźni

Starsze kobiety

Spadek stężenia każdej części składowej leukocytów ma swoje własne przesłanki.

Neutropenia może wystąpić na tle:

  • szeroka gama infekcji wirusowych;
  • ostra białaczka;
  • Zespół Kostmana;
  • długotrwała chemioterapia;
  • hipersplenizm - upośledzone funkcjonowanie śledziony;
  • radioterapia;
  • dysfunkcja trzustki;
  • Niedokrwistość z niedoboru witaminy B12;
  • niekontrolowane przyjmowanie leków.

Eozynopenia u osoby dorosłej lub dziecka jest wywoływana przez:

  • początkowe etapy przebiegu dowolnego procesu zapalnego;
  • zatrucie metalami ciężkimi;
  • ropne infekcje.
  • powrót do zdrowia pooperacyjnego;
  • posocznica;
  • ropne zmiany tkanek miękkich lub układu kostnego;
  • wyczerpanie organizmu.
  • gruźlica;
  • aplastyczna postać niedokrwistości;
  • wrodzone stany niedoboru odporności;
  • toczeń rumieniowaty układowy;
  • chemoterapia;
  • zespół szpiczaka;
  • choroba popromienna;
  • limfogranulomatoza;
  • chłoniak;
  • niewydolność nerek.

Na niską liczbę białych krwinek mogą również wpływać:

  • reumatoidalne zapalenie stawów;
  • reakcje alergiczne;
  • szok anafilaktyczny;
  • cukrzyca;
  • uszkodzenie szpiku kostnego;
  • bruceloza i zapalenie wątroby;
  • malaria i świnka;
  • różyczka i ARVI.

Często niewystarczające spożycie substancji niezbędnych do uwolnienia przez szpik kostny nowych białych krwinek do organizmu człowieka działa jako czynnik predysponujący.

Takie pierwiastki śladowe obejmują:

  • kompleks witamin z grupy B;
  • kwas foliowy;
  • żelazo i miedź;
  • cynk i jod;
  • witamina C;
  • białko.

Dość często niska zawartość leukocytów we krwi jest konsekwencją bezmyślnego stosowania leków..

Najczęściej poziom takich substancji spada podczas przyjmowania następujących leków:

  • „Pirabutol”;
  • „Lewomycetyna”;
  • "Analgin";
  • „Butadion”;
  • „Syntomycyna”;
  • „Amidopiryna”;
  • leki przeciwzapalne;
  • sulfonamidy;
  • cytostatyki;
  • Cyklofosfamid;
  • leki steroidowe;
  • glukokortykoidy;
  • antybiotyki.

Dokładną przyczynę obniżenia leukocytów może zidentyfikować tylko doświadczony klinicysta na podstawie danych uzyskanych podczas kompleksowego badania ciała.

Objawy

Zmniejszona liczba leukocytów we krwi prowadzi do osłabienia układu odpornościowego, co wpłynie na ogólne samopoczucie osoby. Jednak kliniczne objawy tego stanu mają kilka cech:

  • niespecyficzność - nie są w stanie wskazać ze 100% prawdopodobieństwem dokładnie opisywanego zaburzenia;
  • słaba ostrość;
  • całkowity brak, a raczej ich zasłonięcie pod objawowym obrazem podstawowej patologii.

Niemniej jednak leukopenia objawia się następującymi objawami:

  • podwyższona temperatura ciała;
  • przyspieszone tętno;
  • dreszcze i zimne poty;
  • zawroty głowy;
  • nieuzasadniona obawa;
  • bóle głowy;
  • ogólne złe samopoczucie;
  • wzrost wielkości węzłów chłonnych;
  • splenomegalia - stan, w którym wielkość śledziony zmienia się w górę;
  • zmiana barwy głosu;
  • zmniejszony apetyt;
  • wyczerpanie ciała;
  • krwawiące dziąsła.

Należy zaznaczyć, że powyższe objawy mają jedynie charakter ogólny, natomiast bardzo często będą uzupełnione o objawy najbardziej charakterystyczne dla choroby prowokacyjnej.

Diagnostyka

Tylko ogólna analiza kliniczna głównego płynu biologicznego ludzkiego ciała pomoże wykryć niskie leukocyty. Do takiej diagnozy wymagana jest krew żylna lub włośniczkowa..

Aby specjalista mógł uzyskać najbardziej wiarygodne wyniki, pacjentom zaleca się wykonanie prostych środków przygotowawczych:

  • całkowita odmowa jedzenia w dniu diagnozy, ponieważ zabieg przeprowadza się tylko na pusty żołądek;
  • zaprzestać przyjmowania jakichkolwiek leków na kilka tygodni przed badaniem (jeśli z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, zdecydowanie należy o tym poinformować specjalistę);
  • na kilka dni przed zabiegiem ogranicz aktywność fizyczną i unikaj stresu;
  • Na 3 dni przed diagnozą wykluczone są wszystkie złe nawyki.

Pobieranie krwi w celu określenia liczby leukocytów u kobiet nie jest wykonywane w trakcie miesiączki.

Aby poznać źródło stanu, w którym leukocyty we krwi są obniżone, konieczne jest kompleksowe badanie organizmu. Dodatkowy schemat diagnostyczny dobierany jest indywidualnie dla każdego pacjenta.

Ogólne środki diagnostyczne wykonywane bezpośrednio przez lekarza to:

  • badanie historii medycznej w celu znalezienia głównego patologicznego źródła, które może przebiegać w postaci ostrej lub przewlekłej;
  • zbieranie i analiza historii życia - bardzo ważne dla klinicysty jest poznanie takich faktów, jak przyjmowanie leków, uzależnienia od żywności i styl życia danej osoby;
  • dokładne badanie fizykalne pacjenta;
  • szczegółowe przesłuchanie pacjenta w celu ustalenia pierwszego wystąpienia charakterystycznych objawów zewnętrznych i nasilenia ich nasilenia.

Dodatkowo mogą być zlecone inne badania laboratoryjne, określone badania instrumentalne oraz konsultacje ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny.

Leczenie

Jeśli leukocyty zostaną zredukowane, to aby ich poziom powrócił do normy, przede wszystkim konieczne jest leczenie podstawowej patologii, która może być zachowawcza, operacyjna lub złożona. Jeśli tak się nie stanie, normalizacja wartości określonymi metodami będzie nieskuteczna..

Możesz szybko zwiększyć produkcję leukocytów we krwi u kobiet lub mężczyzn, przyjmując następujące leki:

  • „Leucogen”;
  • „Methyluracil”;
  • Pentoxil;
  • „Lenograstim”;
  • Filgrastim;
  • „Sargramostim”.

Dawkowanie obliczane jest indywidualnie dla każdego pacjenta, a dodatkowo może być wymagane stosowanie kompleksów witaminowych.

Kiedy dana osoba ma niskie leukocyty, zaleca się również zmianę diety, czyli wzbogacenie menu o następujące składniki:

  • dietetyczne mięso i ryby;
  • podroby i owoce morza;
  • wszelkie zielenie;
  • świeże warzywa;
  • rośliny strączkowe;
  • produkty mleczne;
  • kasza gryczana i ryż;
  • płatki owsiane i kasza kukurydziana;
  • orzechy i owoce suszone.

Pełną listę zatwierdzonych produktów może dostarczyć tylko lekarz.

Możliwe jest podniesienie leukocytów we krwi za pomocą tradycyjnej medycyny, ale są one stosowane tylko jako dodatek do powyższych metod.

Po konsultacji z lekarzem prowadzącym można w domu przygotowywać napoje lecznicze z:

  • owies lub piołun;
  • jeleń lub skrzyp polny;
  • dzika róża lub aloes.

Niezależnie od taktyki terapia prowadzona jest pod ścisłym nadzorem lekarza.

Profilaktyka i rokowanie

Aby nie mieć problemu ze zwiększeniem leukocytów we krwi, wystarczy zastosować kilka prostych środków zapobiegawczych, w tym:

  • odrzucenie złych nawyków;
  • prowadzenie umiarkowanie aktywnego trybu życia;
  • pożywna i zdrowa żywność;
  • ciągłe wzmacnianie układu odpornościowego;
  • przyjmowanie leków przepisanych przez lekarza prowadzącego;
  • zapobieganie przenikaniu do organizmu substancji chemicznych i toksycznych.

Bardzo ważne jest również zapobieganie powstawaniu powyższych czynników prowokujących, które mają podłoże patologiczne. Aby to zrobić, powinieneś regularnie przechodzić pełne badanie lekarskie..

Opisywane zaburzenie samo w sobie nie jest zagrożeniem dla życia ludzkiego, gdzie patologiczne źródła takiego stanu stwarzają znacznie większe zagrożenie, ponieważ każdy z nich ma szereg własnych powikłań..

Zwiększone leukocyty we krwi

Informacje ogólne

Leukocyty - co to jest?

Odpowiedź na pytanie „czym są leukocyty?” nie tak jednoznaczne, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Mówiąc prościej, białe krwinki to białe krwinki, które biorą udział w ochronie organizmu przed bakteriami, wirusami i innymi szkodliwymi czynnikami. Pojęcie to obejmuje również niejednorodną grupę krwinek o różnej morfologii i znaczeniu, połączonych oznakami obecności jądra i brakiem koloru..

Za co odpowiedzialne są leukocyty??

Główną funkcją białych krwinek jest specyficzna i niespecyficzna ochrona przed wszelkimi rodzajami czynników chorobotwórczych oraz udział w realizacji określonych procesów patologicznych, czyli odpowiadają one za „ochronę” organizmu.

Wszystkie typy leukocytów mogą aktywnie poruszać się i przenikać przez ścianę naczyń włosowatych do przestrzeni międzykomórkowej, gdzie wychwytują i trawią obce czynniki. Jeśli do tkanek wniknie dużo takich środków, wówczas leukocyty, wchłaniając je, znacznie się zwiększają i są niszczone. Jednocześnie uwalniane są substancje, które wywołują rozwój miejscowej reakcji zapalnej, która objawia się obrzękiem, wzrostem temperatury i przekrwieniem ogniska zapalnego.

Gdzie powstają u ludzi i ile żyje leukocytów?

Pełniąc funkcję ochrony organizmu, umiera duża liczba leukocytów. Są stale produkowane w śledzionie, szpiku kostnym, węzłach chłonnych i migdałkach, aby utrzymać stały poziom. Leukocyty żyją, zwykle do 12 dni.

Gdzie leukocyty są niszczone?

Substancje uwalniane podczas niszczenia białych krwinek przyciągają inne leukocyty do obszaru wprowadzania obcych czynników. Niszcząc to ostatnie, a także uszkodzone komórki organizmu, białe krwinki masowo giną. Ropa obecna w tkankach objętych stanem zapalnym to zbiór zniszczonych białych krwinek.

Jakie są inne nazwy białych krwinek?

W literaturze wyróżnia się 3 główne synonimy opisywanych komórek: krwinki białe, krwinki białe i leukocyty. Są klasycznie podzielone na granulocyty i agranulocyty. Do pierwszych należą eozynofile, neutrofile i bazofile, do drugich - limfocyty i monocyty.

Szybkość leukocytów we krwi

Ile leukocytów powinno znajdować się u zdrowej osoby?

Normę dla liczby leukocytów we krwi mierzy się w jednostkach (czyli komórkach) na litr krwi. Warto również zrozumieć, że zawartość leukocytów nie jest stała, ale zmienia się w zależności od stanu organizmu i pory dnia. Na przykład stężenie leukocytów zwykle nieznacznie wzrasta po jedzeniu, wieczorem, po stresie fizycznym i psychicznym.

Norma poziomu leukocytów we krwi osoby dorosłej powyżej 16 roku życia wynosi 4-9 · 10 9 / l. Biorąc pod uwagę, ile krwi jest w organizmie osoby dorosłej, można powiedzieć, że krąży od 20 do 45 miliardów białych krwinek.

Jaka jest norma leukocytów we krwi u mężczyzn?

Dla normalnego poziomu leukocytów u mężczyzn przyjmuje się powyższą wartość (dokładniej leukocyty 4,4-10). W organizmie mężczyzn liczba leukocytów podlega znacznie słabszym wahaniom niż w innych grupach pacjentów.

Ile leukocytów jest u kobiet?

U kobiet wskaźnik ten jest bardziej zmienny i za standard przyjmuje się leukocyty 3,3-10 · 10 9 / l. Na liczbach tego wskaźnika wahania są możliwe w zależności od fazy cyklu miesiączkowego i stanu tła hormonalnego.

Prawidłowa liczba leukocytów u kobiet w ciąży

Wiadomo, że wiele parametrów krwi u kobiet w ciąży ulega zmianie, dlatego wartości, które są przeszacowane dla zwykłych pacjentów, są uważane za normę leukocytów. Tak więc, według różnych autorów, wzrost liczby leukocytów do 12-1510 9 / l nie powinien budzić obaw i jest fizjologiczny dla tego stanu..

Norma leukocytów we krwi dziecka

Norma wskaźnika opisanego w tej sekcji u dzieci zależy bezpośrednio od wieku.

WiekWartość normalna (jednostka 10 9 / l)
11-16 lat4,5 - 13
6-10 lat4,5 - 13,5
4-6 lat5 - 14,5
34 lata5,5 - 15,5
6 - 24 miesiące6,6 - 11,2
1-6 miesięcy7,7 - 12
8-14 dni8,5 - 14
1-7 dni9 - 15
noworodki10 - 30

Wzór leukocytów

Badanie krwi oblicza również procent różnych typów leukocytów. Bezwzględne wartości komórek są dodatkowo oznaczone skrótem „abs”.

Klasyfikacja leukocytów według grup

U zdrowej osoby wzór leukocytów wygląda następująco:

  • neutrofile kłute - 1-6%;
  • segmentowane neutrofile - 47-72%;
  • eozynofile - 0,5-5%;
  • bazofile - 0,1%;
  • limfocyty - 20-37%;
  • monocyty - 3-11%.

U dzieci w trakcie rozwoju istnieją 2 tzw. „Krzyżowe” formuły leukocytów:

  • pierwszy w wieku 5 dni, kiedy stosunek limfocytów / neutrofili od 20% / 60% do 60% / 20%;
  • druga w wieku 4-5 lat, kiedy następuje odwrotne skrzyżowanie ze stosunkiem limfocytów / neutrofili 20% / 60%, po czym zawartość i proporcje tego stosunku powinny odpowiadać proporcjom osoby dorosłej.

Leukocytoza - co to jest?

„Co to jest leukocytoza” i „leukocytoza - co to jest?” to najczęściej zadawane pytania hematologiczne w sieci WWW. Tak więc leukocytoza jest stanem charakteryzującym się wzrostem bezwzględnej liczby leukocytów w litrze krwi, większym niż ustalony wskaźnik fizjologiczny. Należy rozumieć, że wzrost liczby leukocytów we krwi jest zjawiskiem względnym. Przy interpretacji pełnej morfologii krwi należy wziąć pod uwagę płeć, wiek, warunki życia, dietę i wiele innych wskaźników. U dorosłych pacjentów przekroczenie wartości liczby leukocytów o ponad 910 9 / l jest uważane za leukocytozę..

Podwyższone leukocyty we krwi - co to znaczy?

Mówiąc najprościej, leukocytoza wskazuje na obecność procesu zapalnego w organizmie. Przyczyny wzrostu liczby leukocytów we krwi mają odpowiednio charakter fizjologiczny i patologiczny, a leukocytoza jest fizjologiczna i patologiczna.

Fizjologiczne (co oznacza, że ​​nie wymaga leczenia), może wystąpić zwiększona zawartość leukocytów we krwi z następujących powodów:

  • ciężka praca fizyczna;
  • spożycie pokarmu (może „zepsuć” badanie krwi, z którego zwiększona liczba leukocytów po jedzeniu może osiągnąć wartość 12,10 9 / l);
  • właściwości odżywcze (leukocytoza żywności może również wystąpić, jeśli w diecie przeważają produkty mięsne, których niektóre składniki organizm postrzega jako obce przeciwciała - oznacza to, że leukocyty będą zwiększać się we krwi w wyniku rozwoju odpowiedzi immunologicznej);
  • ciąża i poród;
  • biorąc zimne i gorące kąpiele;
  • po szczepieniu;
  • okres przedmiesiączkowy.

Podwyższony poziom leukocytów we krwi o charakterze patologicznym wymaga badania lub przynajmniej powtórnej analizy po 3-5 dniach, aby wykluczyć błędy w liczeniu. Jeśli leukocyty we krwi są zwiększone, a przyczyny fizjologiczne są wykluczone, wówczas wzrost liczby wskazuje na obecność jednego lub więcej z następujących stanów:

  • zaburzenia zakaźne (zapalenie opon mózgowych, posocznica, zapalenie płuc, odmiedniczkowe zapalenie nerek i inne);
  • zaburzenia zakaźne z uszkodzeniem komórek odpornościowych (zakaźna limfocytoza lub mononukleoza);
  • różne choroby zapalne wywołane przez drobnoustroje (ropowica, zapalenie otrzewnej, ropień, czyrak, zapalenie wyrostka robaczkowego, zakażone rany - to najczęstsze przyczyny wzrostu opisywanej morfologii krwi);
  • zaburzenia zapalne pochodzenia niezakaźnego (toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów i inne);
  • zawał mięśnia sercowego, płuca i inne narządy;
  • rozległe oparzenia;
  • nowotwory złośliwe (w obecności przerzutów nowotworowych w szpiku kostnym możliwa jest leukopenia);
  • duża utrata krwi;
  • choroby proliferacyjne hematopoezy (na przykład białaczka, gdy liczba białych krwinek wzrasta do 100 109 / l lub więcej);
  • splenektomia;
  • śpiączka cukrzycowa, mocznica.

Ponadto, gdy we krwi znajduje się wiele leukocytów, oznacza to, że w rzadkich przypadkach można podejrzewać zatrucie aniliną lub nitrobenzenem. Wiele leukocytów we krwi pojawia się w początkowej fazie choroby popromiennej.

Istnieje szereg niedostatecznie zbadanych stanów organizmu człowieka, w których leukocyty, ESR rosną, a temperatura ciała nieznacznie wzrasta. Po krótkim czasie wskaźniki te powracają do normalnego stanu. Te nienormalne warunki nie mają żadnych zauważalnych objawów.

Przyczyny zwiększonej liczby leukocytów we krwi u kobiet

Jak wskazano wcześniej, u kobiet istnieje znacznie więcej fizjologicznych powodów, dla których poziom leukocytów jest powyżej normy. Co to znaczy? Faktem jest, że parametry hematologiczne u kobiet są znacznie bardziej dynamiczne i podlegają zmianom. Najczęściej fizjologiczny wzrost wskaźnika obserwuje się w okresie przedmiesiączkowym i podczas ciąży, ale po porodzie spada do normalnych wartości. W przeciwnym razie przyczyny leukocytozy u kobiet są identyczne z opisanymi powyżej..

Zwiększona liczba białych krwinek podczas ciąży

Norma w okresie ciąży opisywanego wskaźnika wynosi według różnych autorów do 15, a nawet 18 · 10 9 / l. Leukocytoza podczas ciąży jest dość częstym zjawiskiem, odzwierciedlającym reakcję układu odpornościowego na matkę na fakt obecności płodu. Jeśli leukocyty są podwyższone w czasie ciąży, stan pacjentki powinien być ściśle monitorowany ze względu na zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu. Nie można też zapominać o „tradycyjnych” przyczynach leukocytozy: stanach zapalnych, infekcjach, chorobach somatycznych. Podwyższone leukocyty po porodzie zwykle wracają do normy w ciągu 2-4 tygodni.

Wysokie białe krwinki u dziecka

Ogólnie w pediatrii uważa się, że jeśli badanie krwi wykazało leukocyty 14 · 10 9 / l u zdrowego pacjenta, należy zachować czujność, przepisać drugą analizę i sporządzić plan badania. Powody, dla których leukocyty we krwi dziecka są zwiększone, mogą być różne, dlatego pacjentów z tej kategorii należy zawsze poddawać ponownej analizie.

Najczęstszą przyczyną przeszacowania leukocytów przez dziecko jest obecność infekcji dziecięcych (w tym elementarnego ARI, gdy morfologia krwi zmienia się w ciągu kilku dni po wyzdrowieniu), głównie o charakterze bakteryjnym.

Są również wysokie u dzieci z innymi chorobami (które częściej występują u dzieci niż u dorosłych), na przykład białaczką (u zwykłych ludzi „rak krwi”) i młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniem stawów. Przyczyny opisanego zjawiska u noworodka opisano poniżej..

Wysokie białe krwinki u noworodka

Jeśli leukocyty są podwyższone u noworodka, nie zawsze jest to oznaką choroby (jak na przykład wzrost bilirubiny). Ich normalny poziom krwi bezpośrednio po urodzeniu może osiągnąć wartość 30 109 / l. Jednak w pierwszym tygodniu powinien szybko spaść. Ze wzrostem liczby leukocytów u noworodka (dziecka) powinien poradzić sobie doświadczony neonatolog.

Objawy leukocytozy

Leukocytoza u dzieci i dorosłych, leukocytoza u noworodków i kobiet w ciąży nigdy nie powoduje charakterystycznych objawów zmiany samopoczucia i nie można jej wykryć w badaniu instrumentalnym. Umiarkowana leukocytoza sama w sobie jest objawem i bez wywiadu, badania przez specjalistów, przydziału badań, nie ma specjalnego znaczenia klinicznego.

Jak zmniejszyć i jak podnieść leukocyty we krwi

Często pacjenci są zainteresowani tym, jak szybko obniżyć lub szybko zwiększyć liczbę leukocytów we krwi. Jednocześnie w Internecie można znaleźć wiele bezużytecznych, a czasem niebezpiecznych dla zdrowia sposobów na podniesienie lub obniżenie poziomu leukocytów za pomocą środków ludowej..

Ważne jest, aby zrozumieć: podwyższony lub podwyższony poziom leukocytów nie wymaga pilnego dostosowania do normalnego, potrzebne jest kompleksowe, dokładne badanie pacjenta i poszukiwanie przyczyny tego zjawiska. A kiedy przyczyna zostanie wyeliminowana (wyleczona), liczba leukocytów powróci do normy.

Obniżone leukocyty we krwi - co to znaczy?

Jeśli we krwi jest niewiele leukocytów, oznacza to, że nastąpił spadek liczby białych krwinek poniżej 4000 w 1 mm3 (w tym zarówno granulocytów, jak i agranulocytów), zwany leukopenią.

Wskaźnik liczby leukocytów we krwi

Nie ma znaczenia, że ​​leukocyty są obniżone u kobiet lub mężczyzn, przyczyny tego zjawiska nie mają różnic płciowych. Zatem możliwe są następujące przyczyny niskiego poziomu tego wskaźnika:

  • uszkodzenie komórek szpiku kostnego przez różne chemikalia, w tym leki;
  • hipoplazja lub aplazja szpiku kostnego;
  • brak niektórych witamin i minerałów (żelazo, kwas foliowy, witamina B12 i miedź B1);
  • narażenie na promieniowanie i choroba popromienna;
  • ostra białaczka;
  • mielofibroza;
  • hipersplenizm;
  • plazmacytoma;
  • zespoły mielodysplastyczne;
  • Niedokrwistość złośliwa;
  • przerzuty guza do szpiku kostnego;
  • dur brzuszny i paratyfus;
  • posocznica;
  • przewóz wirusa opryszczki typu 7 i 6;
  • szok anafilaktyczny;
  • kolagenozy;
  • przyjmowanie leków (sulfonamidy, szereg antybiotyków, tyreostatyki, NLPZ, cytostatyki, przeciwpadaczkowe i doustne przeciwskurczowe).

Ponadto, gdy leukocyty są poniżej normy, oznacza to, że pacjent powinien wykluczyć choroby tarczycy..

Jeśli we krwi dziecka jest mało białych krwinek, może to być objaw grypy, malarii, duru brzusznego, odry, brucelozy, różyczki lub wirusowego zapalenia wątroby. W każdym razie leukopenia jest poważnym zjawiskiem, które wymaga pilnej analizy przyczyn..

Zwiększona liczba białych krwinek w rozmazie u kobiet powoduje

Leukocyty normalnie w wymazie z cewki moczowej nie przekraczają 10 jednostek w polu widzenia, z szyjki macicy - nie przekraczają 30 jednostek, z pochwy - nie przekraczają 15 jednostek.

Leukocyty w moczu są zwiększone, przyczyny

Normalna zawartość leukocytów w moczu mężczyzn wynosi 5-7 jednostek w polu widzenia, u kobiet - 7-10 jednostek w polu widzenia. Wzrost zawartości leukocytów w moczu powyżej określonego wskaźnika nazywany jest w medycynie leukocyturią. Może to być spowodowane zarówno nieprzestrzeganiem zasad higieny osobistej, jak i poważnymi chorobami (choroby zapalne dróg moczowych, kamica moczowa, gruźlica, gruźlica nerek, toczeń rumieniowaty układowy i inne).

Neutrofile są podwyższone

Normalna liczba neutrofili w badaniu krwi to:

  • dla dźgnięć 1-6% (lub 50-300 · 10 6 / lw wartościach bezwzględnych);
  • dla segmentowanych 47-72% (lub 2000-550010 6 / L w wartościach bezwzględnych).

Neutrofilia - co to jest?

Stan, w którym występuje wzrost liczby neutrofili we krwi, nazywany jest neutrofilią. Może wystąpić przy zapalnych procesach ropnych, ostrych chorobach zakaźnych, ukąszeniach owadów, zawale mięśnia sercowego, po ciężkiej utracie krwi, z fizjologiczną leukocytozą.

Neutrofile są podwyższone u dorosłych i dzieci

Generalnie przyczyny rozwoju opisywanego stanu są podobne u osób w każdym wieku. Wiadomo również, że ciężka neutrofilia jest z reguły charakterystyczna dla infekcji bakteryjnej. Tak więc, jeśli we krwi wykryje się podwyższone neutrofile, oznacza to, że:

  • Podwyższone neutrofile kłute u osoby dorosłej lub dziecka wskazują na łagodną infekcję lub stan zapalny;
  • neutrofilię kłutą z wykryciem metamyelocytów na tle ogólnej leukocytozy obserwuje się z powikłaniami ropno-septycznymi;
  • neutrofilia poprzez wykrycie młodych leukocytów (promielocytów, mielocytów, mieloblastów) i brak eozynofili wskazuje na ciężki przebieg ropno-septycznych i zakaźnych chorób i może pogorszyć rokowanie pacjenta;
  • przyczyny zwiększonej liczby neutrofili pręcików z pojawieniem się dużej liczby zniszczonych form segmentowych mówią o zahamowaniu czynności szpiku kostnego spowodowanej ciężkimi chorobami zakaźnymi, zatruciem endogennym lub innymi przyczynami;
  • pojawienie się hipersegmentowanych neutrofili może być spowodowane nie tylko chorobą popromienną lub niedokrwistością złośliwą, ale w rzadkich przypadkach obserwowanych u praktycznie zdrowych pacjentów;
  • wzrost form segmentowanych na tle eozynofilii (skok neutrofilny) jest charakterystyczny dla przewlekłych procesów zapalnych, chorób mieloproliferacyjnych i ostrych infekcji.

Zwiększona liczba neutrofili we krwi podczas ciąży

Stan, w którym neutrofile są abs. umiarkowanie podwyższony, czyli do 10 000 10 6 / l u kobiety ciężarnej można interpretować (pod warunkiem wykluczenia stanów patologicznych) jako wariant normy, zwany ciężarną neutrofilią. Występuje w wyniku odpowiedzi układu odpornościowego na proces wzrostu płodu i charakteryzuje się zwiększoną zawartością granulocytów kłutych. W przypadku neutrofilii u kobiet w ciąży konieczne jest monitorowanie, konieczne jest regularne wykonywanie pełnej morfologii krwi, ponieważ zmiany te mogą również sygnalizować ryzyko porodu przedwczesnego.

Neutrofile są obniżone

Neutropenia to stan, w którym liczba neutrofili we krwi spada do 1500 · 10 6 / l lub mniej. Częściej występuje w przypadku infekcji wirusowych. Neutropenia jest zwykle związana z różyczką, zapaleniem wątroby, świnką, zakażeniem adenowirusem, różyczką, wirusami grypy, Epstein-Barr, Coxsackie, riketsją i infekcjami grzybiczymi. Opisywany stan występuje również z chorobą popromienną, leczeniem cytostatykami, niedokrwistością aplastyczną i z niedoborem witaminy B12, agranulocytozą.

Bazofile wzrosły

Normalna liczba bazofilów w badaniu krwi wynosi 0,1% (0-65 · 10 6 / lw wartościach bezwzględnych). Komórki te biorą aktywny udział w reakcji alergicznej i rozwoju procesu zapalnego, neutralizowaniu trucizn podczas ukąszeń owadów i innych zwierząt, regulują krzepnięcie krwi.

Bazofile powyżej normy - co to znaczy?

Bazofilia to wzrost liczby bazofilów powyżej normy. Przyczyny wzrostu bazofilów u osoby dorosłej oraz przyczyny wzrostu bazofilów u dziecka nie mają zasadniczych różnic i różnią się jedynie częstością występowania w różnych grupach wiekowych pacjentów.

Tak więc wzrost liczby bazofili występuje w następujących chorobach:

  • choroby krwi (czerwienica prawdziwa, przewlekła białaczka szpikowa, ostra białaczka, limfogranulomatoza);
  • wrzodziejące zapalenie okrężnicy, przewlekłe choroby zapalne przewodu pokarmowego;
  • przewlekłe zapalenie zatok;
  • obrzęk śluzowaty;
  • anemie hemolityczne;
  • reakcje alergiczne;
  • Choroba Hodgkina;
  • przyjmowanie leków przeciwtarczycowych, estrogenów.

Bazofile są obniżone, przyczyny basopenii

Stan, w którym we krwi jest niewiele bazofili (do 0,01 · 10 6 / l), nazywany jest basopenią. Powody, dla których we krwi jest niewiele bazofili, mogą być następujące:

  • nadczynność tarczycy;
  • ostre infekcje;
  • owulacja, ciąża;
  • Choroba Cushinga;
  • przyjmowanie kortykosteroidów;
  • silny stres.

Monocytoza

Monocytoza to stan, w którym monocyty są podwyższone we krwi osoby dorosłej lub dziecka. Podwyższone monocyty u osoby dorosłej (norma to 90-600 10 6 / l lub 3-11% w formule leukocytów) lub u dziecka można wykryć z następującymi patologiami:

  • sarkoidoza, bruceloza, kiła, gruźlica, wrzodziejące zapalenie okrężnicy;
  • infekcje i okres rekonwalescencji po ostrych infekcjach;
  • ostra białaczka typu monocytarnego i mielomonocytowego, szpiczak mnogi, choroby mieloproliferacyjne, limfogranulomatoza;
  • zapalenie wsierdzia, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy, guzkowe zapalenie tętnic;
  • zatrucie tetrachloroetanem lub fosforem.

Monopenia

Monopenia jest stanem przeciwnym do monocytozy: spadek liczby monocytów jest poniżej normy. Może się to zdarzyć z następujących powodów:

  • białaczka włochatokomórkowa;
  • anemia aplastyczna;
  • infekcje ropotwórcze;
  • interwencje chirurgiczne;
  • poród;
  • naprężenie;
  • warunki szokowe;
  • leczenie glukokortykoidami.

Zmiany poziomu eozynofili we krwi

Komórki te odgrywają ważną rolę w rozwoju i tłumieniu reakcji alergicznych: od elementarnego przekrwienia błony śluzowej nosa (alergiczny nieżyt nosa) po wstrząs anafilaktyczny. Wzrost liczby eozynofili w badaniu krwi nazywany jest eozynofilią, a zmniejszenie ich liczby - eozynopenią..

Poziom eozynofili we krwi

Eozynofilia występuje na dość obszernej liście chorób, w tym:

  • alergie i astma oskrzelowa;
  • guzy;
  • zarażenie pasożytami;
  • limfogranulomatoza;
  • przewlekła białaczka szpikowa;
  • szkarlatyna;
  • leczenie antybiotykami, sulfonamidami lub PAS.

W przeważającej większości przypadków zmniejszenie liczby eozynofili poniżej normalnego poziomu wiąże się ze wzrostem aktywności adrenokortykoidów, co prowadzi do opóźnienia eozynofili w tkankach szpiku kostnego. Obecność eozynopenii w okresie pooperacyjnym świadczy o ciężkim stanie pacjenta..

Zmiany poziomu limfocytów we krwi

Wzrost zawartości limfocytów (limfocytoza) obserwuje się, gdy:

  • astma oskrzelowa;
  • przewlekła choroba popromienna;
  • krztusiec, gruźlica;
  • tyreotoksykoza;
  • uzależnienie od narkotyków;
  • po splenektomii;
  • przewlekła białaczka limfocytowa.

Limfopenię obserwuje się w następujących przypadkach:

  • wady rozwojowe narządów układu limfatycznego;
  • spowolnienie limfopoezy;
  • przyspieszenie niszczenia limfocytów;
  • agammaglobulinemia;
  • grasiczak;
  • białaczka;
  • anemia aplastyczna;
  • rak, mięsak limfatyczny;
  • Choroba Cushinga;
  • toczeń rumieniowaty układowy;
  • leczenie kortykosteroidami;
  • AIDS;
  • gruźlica i inne choroby.

Wniosek

Jeśli rozwinęła się leukocytoza, ważne jest, aby pamiętać, że nie jest to choroba, ale wskaźnik patologicznego procesu, po którego usunięciu testy wracają do normy. Aby to zrobić, nie powinieneś sam interpretować wskaźników, ale musisz skontaktować się z doświadczonym specjalistą (na początek - do terapeuty) w celu przepisania kompleksowego badania i prawidłowej diagnozy.

Wykształcenie: Absolwentka Wydziału Chirurgii Państwowego Uniwersytetu Medycznego w Witebsku. Na uczelni przewodniczył Radzie Studenckiego Koła Naukowego. Dalsze kształcenie w 2010 roku - w specjalności „Onkologia” oraz w 2011 roku - w specjalności „Mammologia, wizualne formy onkologii”.

Doświadczenie zawodowe: Praca w sieci ogólnej medycyny przez 3 lata jako chirurg (szpital pogotowia ratunkowego w Witebsku, Liozno CRH) oraz w niepełnym wymiarze godzin jako regionalny onkolog i traumatolog. W ciągu roku pracować jako przedstawiciel farmaceutyczny w firmie „Rubicon”.

Przedstawił 3 propozycje racjonalizacyjne na temat "Optymalizacja antybiotykoterapii w zależności od składu gatunkowego mikroflory", 2 prace zdobyły nagrody w republikańskim konkursie - przegląd prac naukowych studentów (kategoria 1 i 3).

Komentarze

Witam. Byli u dwóch lekarzy, opinie są różne. Dziecko ma 6 lat: OB 4, Leukocyty-26,9, Erytrocyty-4,3. Co to znaczy??

Cześć. Po badaniu krwi matka miała leukocyty 14,89 x 10 * 9 / l i ESR według Westergena 49 mm / h. Czy to oznacza jakąś patologię? Mama ma 78 lat. dzięki.

cześć, chciałem zapytać leukocytów 4-9,8, czy to normalne, czy nie

dobry wieczór! Yankovsky. help leukocytes 59,3 monocytes 5.7 neutroils segmentowanych 49,2%

Dobry wieczór! Pomóż rozszyfrować odczyty: Leukocyty - 26,8; neutrofile: bloty kłute - 99%, sigmentonuclear - 1

Dzień dobry! Proszę, pomóż mi rozszyfrować. Leukocyty sto szesnaście, limfocyty dziewięćdziesiąt trzy, monocyty trzy, neutrofile jedenaście, bazofile zero dwa